Categories: Любопитно

Защо някои хора по-често усещат феномена „дежа вю“

Познавате това усещане: денят минава, вършите си работата, миете чиниите, пътувате нанякъде – нищо необичайно, когато внезапно усещате нещо познато – това се е случвало по-рано. Само дето не е. Или?

Може да се опитате да се върнете назад в паметта си, за да си спомните кога сте преживели този момент. Но усещането си е отишло толкова бързо, колкото се е появило, пише Джордан Гейнс Луис, докторант по невронауки към Университета на Пенсилвания, за Psychology Today, пише „Обекти“.

Феноменът „дежа вю“ (от френски déjà vu – вече видяно) далеч не е ясен на науката, но има няколко теории за него:

  • „Дежа вю“ е резултат от някакъв вид „разминаване“ между това как усещаме със сетивата си и възприемаме със съзнанието си света около нас. Може би усещаме познат аромат и умът ни директно ни препраща към първия път, когато сме го усетили (тази теория е доста неопределена – особено като се има предвид, че повечето епизоди на „дежа вю“ изобщо не отразяват минали събития).
  • Феноменът би могъл да се дължи на временна неизправност между дългосрочните и краткосрочните механизми на паметта. Информацията за непосредствената ни среда може погрешка да премине директно към дългосрочната памет, прескачайки типичните механизми за пренос, и така, когато имаме „дежа вю“, имаме чувството, че преживяваме нещо от далечното ни минало.
  • Част от мозъчната кора, известна като „носова“ или „ринална“ кора, е свързана с разпознаването, може да се активира необяснимо без намесата на центровете на самата памет. Това може да обясни защо чувството е толкова неспецифично и не можем да разберем къде или кога по-рано сме преживели този момент.

Всъщност някои пациенти с епилепсия винаги преживяват „дежа вю“ в началото на припадъка. За тези хора стимулацията на въпросния център, а не на хипокампа, който е свързан с паметта, води до „дежа вю“.

Изчислено е, че 60 – 70 процента от хората преживяват явлението, най-често във възрастта между 15 и 25. Защо? Никой не знае.

Луис свидетелства от собствения си опит, че е започнала да се интересува от преживяването, защото в студентските си години то я сполетявало твърде често. На 26 тя вече не помни последния път, когато й се е случвало.

Дали някоя от по-горните теории е вярна? Едва ли някога ще разберем. В крайна сметка епизодите са напълно неочаквани, а за повечето от нас и необикновено редки – и е трудно, да не кажем невъзможно, да се проведат реални емпирически проучвания по темата.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

Днес в „Наследство“: Яман усеща, че губи безвъзвратно любовта на Сехер

Сехер моли Яман да й даде развод, за да започне живота си на чисто. Казва…

17 минути ago

Общинският басейн в Стара Загора няма да работи по време на Великденските празници

Общинският басейн в Стара Загора няма да работи по време на Великденските празници, съобщиха за…

33 минути ago

„Военно престъпление“. Как реагираха световните лидери на убийствената руска така срещу Суми

Лидери от целия свят остро осъдиха смъртоносната руска атака срещу украинския град Суми, при която…

34 минути ago