Може да се опитате да се върнете назад в паметта си, за да си спомните кога сте преживели този момент. Но усещането си е отишло толкова бързо, колкото се е появило, пише Джордан Гейнс Луис, докторант по невронауки към Университета на Пенсилвания, за Psychology Today, пише „Обекти“.
Феноменът „дежа вю“ (от френски déjà vu – вече видяно) далеч не е ясен на науката, но има няколко теории за него:
Всъщност някои пациенти с епилепсия винаги преживяват „дежа вю“ в началото на припадъка. За тези хора стимулацията на въпросния център, а не на хипокампа, който е свързан с паметта, води до „дежа вю“.
Изчислено е, че 60 – 70 процента от хората преживяват явлението, най-често във възрастта между 15 и 25. Защо? Никой не знае.
Луис свидетелства от собствения си опит, че е започнала да се интересува от преживяването, защото в студентските си години то я сполетявало твърде често. На 26 тя вече не помни последния път, когато й се е случвало.
Дали някоя от по-горните теории е вярна? Едва ли някога ще разберем. В крайна сметка епизодите са напълно неочаквани, а за повечето от нас и необикновено редки – и е трудно, да не кажем невъзможно, да се проведат реални емпирически проучвания по темата.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…