Интервю за телевизионно предаване по MTV Австралия oт края на октомври 2016-а с известния мотивационен лектор и автор Саймън Синек се превърна в истински хит в мрежата през последите няколко дни, благодарение на неговите прозрения за поколението Y или така наречените милениали.
Във видеото той говори за всичко – от социалните медии до погрешното възпитание, за да обобщи къде се коренят проблемите на младите днес.
„Очевидно е трудно да се работи с милениали, често ги обвиняват, че са твърде нарцистични, разглезени, разсеяни и мързеливи. До такава степен те объркват своите работодатели, че същите ги питат: „Какво искате?“, а милениалите отговарят: „Искаме в работата си да има голяма цел, смисъл.“ Чудно!
„Искаме да оставим отпечатък“ – каквото и да значи това. „Искаме безплатна храна и да работим, седнали на барбарони.“
Ето, че все пак някой успява да артикулира какво би го мотивирало, осигурява му се безплатна храна, както и барбарони, но поради някаква причина той пак е недоволен. Това е защото нещо в пъзела ни убягва.“
Саймън Синек подчертава 4 основни причини за нещастието на поколението Y: слабо възпитание, социални медии, нетърпение и среда.
Относно възпитанието, той казва, че твърде много млади хора са отгледани с внушението, че са специални и могат да постигнат всичко, което си поискат.
„Някои от тях получават високи оценки в училище, не защото са ги заслужили, а защото родителите им биха спорили с учителите, а на учителите не им се занимава с мрънкащи родители.
През цялото си образование те получават различни награди и призове, само защото са участвали в нещо. А това от своя страна обезценява наградата и поощрението за онези, които действително са се потрудили, както и кара тези, които не са, да се срамуват, защото знаят, че реално не са го заслужили. И от това на практика се чувстват още по-зле.“
Той добавя: „Когато се сблъскат с реалния живот, мигновено разбират, че не са специални, а майките им вече не могат да ги избутат напред някак си.
Саймън Синек
Не получават никаква утешителна или поощрителна награда, затова, че са закъснели за работа и разбират, че не можеш да имаш нещо, само защото го искаш.
В един момент цялата им представа за самите себе си се сгромолясва. И на практика имаме едно поколение с много по-ниска самооценка от предишните.
Синек сравнява зависимостта ни от технологиите с алкохолизма, отбелязвайки, че удоволствието от лайковете и чата е всъщност повишаване на нивата на допамин в организма – същото вещество, което ни кара да се чувстваме добре при употреба на алкохол, наркотици, бързи закуски и хазартни игри.
Той обяснява как благодарение на платформи като Facebook и Instagram, младите хора са свикнали да „филтрират“ живота си и да представят само своята най-хубава и дoбра страна пред света, което не съответства на реалния живот, който живеят.
Ето защото, когато действително трябва да се оправят с истинския живот, те са страшно фрустрирани и разочаровани от това, че не могат да сложат един хубав филтър на кариерата си, така, както правят с поредното си селфи в Instagram.
Той посочва също, че технологиите са „отгледали“ едно поколение, което се нуждае от моментално удовлетворяване на всяко едно желание и каприз.
Ето защо може да са на една позиция от осем месеца и да се чудят защо вече не са оставили отпечатък в кариерата.
„Твърде много деца не знаят как да формират дълбоки, смислени отношения с другите… Те се забавляват с приятелите си, но и знаят, че същите ще ги отхвърлят, ако нещо по-добро изскочи на пътя им.
Истинските, здрави връзки липсват, защото хората от това поколение никога не са успели да развият необходимия набор от умения, за да изградят такива и по-лошо – не знаят как да се справят със стреса.
Той казва, че това засяга дори секса: „Искате да забиете ново гадже? Дори не е нужно да се учите как да заговорите обекта на своя интерес, как да подходите към него, за да спечелите вниманието му.
Не ви се налага да влизате в неудобната ситуация да се обяснявате и вълнувате от това дали ще се изразите правилно…
Просто влизате в Tinder, теглите един палец надясно и ето: нова забивка! Можете да имате всичко, което поискате на мига, всичко освен удовлетворение от работата и дълбочина във взаимоотношенията.
За тези двете още не са измислени приложения. Те са въпрос на един по-бавен, на моменти неприятен и объркан процес“ – казва Синек.
Така че, какво е голямото решение на този въпрос? Синек призовава младите хора да ограничат употребата на смартфони и да погледнат малко по-дългосрочно и трезво на живота си.
Не си дръжте телефона в ръка по време на среща, вдигайки и навеждайки поглед непрекъснато.
Зареждайте го в хола, не до главата си, където спите през нощта. Ангажирайте се с хората, които се намират физически около вас, не си чатете с приятели, докато сте заобиколени от други. Алтернативата на това е доста мрачна.
„В най-добрия случай имаме едно поколение, което расте и живее живота си, без някога да разбере какво значи радост. Те никога няма да открият истинско удовлетворение в работата или в личен план.“
Но в крайна сметка Синек отбелязва, че вината не е в милениалите.
„Те обвиняват себе си, но проблемът не е в тях. Той е в тоталната липса на лидери и авторитети в днешния свят, която ги кара да се чувстват по този начин“ – категоричен е той.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…