Защо са ти толкова сини очите, Биг Бен?

Всеки, който някога е бил в Лондон, има в телефона си негова снимка. До съвсем скоро всеки, посетил Лондон, беше чувал и неговия звън. Но не и през последните 4 години.

През 2017 г. Биг Бен замлъкна, а фасадата му беше скрита от скеле. Камбанният звън, който допреди това се чуваше на всеки четвърт час, внезапно изчезна. За сметка на това по огромните циферблати на часовниците, стълбите на кулата и желязната арматура около нея започнаха да щукат стотици работници. Причината: най-мащабният проект за реставрация на Биг Бен в 162-годишната историята на часовниковата кула.

След дългия период на тишина, прекъсвана само за специални случаи, в полунощ на 31 декември камбаните отново ще зазвънят, за да отбележат идването на новата година. Редовният звън на Биг Бен пък ще бъде възстановен в началото на 2022, когато кулата ще се покаже изпод скелето с нова позлата и за изненада на много лондончани – със стрелки в синя боя.

Най-голямата реставрация в историята на кулата

Първоначално се планираше, че реставрацията на Биг Бен ще продължи 4 години и ще бъде завършена до края на 2021 г. Целта беше да се отстранят множеството проблеми като разпадащата се каменна зидария, ръждата по железните елементи, течащите покриви и преди всичко – да се възстанови остаряващият часовников механизъм.


В реставрацията на Биг Бен участват повече от 500 реставратори, инженери, майстори часовникари и работници.

В противен случай според експертите съществуваше опасност часовникът да спре, а сградата, която е част от списъка на ЮНЕСКО за защитени културни забележителности, да стане твърде скъпа и сложна за поддържане.

Както продължителността на реставрацията, така и нейната цена обаче се оказаха значително по-големи от обявените през 2017 г. Екипът от над 500 реставратори, инженери, майстори часовникари и работници установи, че щетите са много по-големи от първоначалните оценки.

Открити бяха повреди, причинени още от бомбардировките по време на Втората световна война, както и токсични материали като азбест. Така вместо първоначално планираните 30 млн. паунда, днес цената на реставрацията достига близо 80 млн. паунда.

Историята на Биг Бен или Голямата камбана

Според експертите обаче инвестицията е наложителна, за да бъде запазена емблематичната сграда за бъдещите поколения.

Кулата е построена през 1858 г., а година по-късно е поставен и часовниковият механизъм. Тя е част от Уестминстърския дворец, който е седалище на британския парламент. Затова и до днес Биг Бен се смята за един от символите на парламентарната демокрация на Обединеното кралство.


Скелето около Кулата на Елизабет, позната като Биг Бен.

Никой не знае обаче откъде идва името Биг Бен. Първоначално това е било неофициалното наименование на най-голямата от петте камбани в камбанария. Впоследствие хората са започнали да наричат така и цялата кула, въпреки че днес официалното ѝ име е Кула на Елизабет, в чест на кралица Елизабет II.

Пруското синьо е новото черно

Реставрацията на Биг Бен предизвиква обаче смесени чувства сред жителите на Лондон. Част от тях не могат да приемат смяната на цвета на часовниковите стрелки – от черно в пруско синьо. Като ориентир за това обаче е използвана картина на архитекта Чарлз Бари, рисувана в началото на 19 век.

По думите на реставраторите тя доказва, че оригиналният цвят на осемте стрелки е бил именно пруско синьо и е бил сменен с черно, след като се е оказал невъзможен за поддържане заради пластовете лондонски прах.


Едно от четирите лица на часовниковата кула с пребоядисаните в пруско синьо елементи на цифербалата.

„Наистина е впечатляващо“, отбелязва Алекс Джефри, един от часовникарите на Уестминстър, които участват в проекта. „Това е едно много хубаво намигване към отминалите времена“, смята той за възвърнатия син цвят.

Също така са пребоядисани и емблемите на четирите съставни части на Обединеното кралство – магарешки бодил (Шотландия), трилистник (Ирландия), праз (Уелс) и роза (Англия), които са изобразени върху кулата.

По думите на Джефри особено сложен е бил ремонтът на самия часовник. Той е бил откаран в Къмбрия в Северна Англия, където всяка една от хилядите съставни части на механизма е била разглобена и реставрирана.

„Това е доста материал – тежи повече от 11.5 тона. За да ви дам един пример – една стрелка тежи около 305 кг, а тази за минутите е дълга 4.3 метра“, обяснява Джефри.

Когато в 12 стрелките се слеят

В полунощ на 31 декември, когато жителите на Лондон ще могат отново да чуят звънът на Биг Бен след дългата пауза, 12-те удара на камбаната ще бъдат задвижени от електрически мотор. Чак след няколко месеца, в началото на новата година часовникът ще започне отново да работи със стария си механизъм от Викторианската епоха, задвижван от гравитацията. Тогава по план часовникът ще започне отново да отбелязва и всеки четвърт час.

А жителите и посетителите на Лондон могат да са сигурни, че новата 2022 г. няма да дойде със забавяне, защото ударите на Биг Бен винаги са точни.

„Той е известен с точността си“, казва гордият часовникар на Уестминстър Алекс Джефри. „Големият часовник е изобретен изключително умело и е точен до 1 секунда при отбелязването на всеки час.“

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .

Arhiv

Recent Posts

Днес в „Моите братя и сестри“: Огулджан разбира, че Харика се е самонаранила, за да натопи Йомер

Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…

38 минути ago

Тази вечер в „Присъда“: Джейлин открива ранения Осман

Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…

48 минути ago

Днес в „Свободна да избира“: Анупама вярва, че Анудж ще се върне при нея

Барка притиска Анупама да подпише документи, но тя я моли да спре... Барка твърди, че…

57 минути ago

Днес в „Наследство“: Джанан излиза от имението с чувала с пари в ръка

Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…

един час ago