За това откритие са съобщили от пресслужбата на университета в Кембридж, Великобритания, като се позова на публикация в сп.“Физикал ривю летърс“.
„Въпреки десетилетните изследвания на биохимици и други специалисти, физическият механизъм на зараждането на това осветяване оставаше загадка за нас. Установихме, че потоците вода карат водораслите да излъчват светлина и показваме как самите микроорганизми елегантно управляват процеса и това дали ще се осветят или не“, казва проф. Реймънд Голдстийн от университета.
По бреговете на Тихия океан и на други големи водни басейни на Земята често може да се види синьо сияние по гребена на вълните нощем през пролетните и летните месеци. Явлението се наблюдава от няколко дни до седмица.
Този феномен е открит още в началото на миналия век и негов източник, както смятат океанолозите, са микроскопичните динофитови водорасли, които активно се размножават в топлите месеци на годината в крайбрежните води.
Проф. Голдстийн и неговия екип са открили източника на това сияние и са разкрили механизма на появата му с помощта на високоскоростни камери и системи за наблюдение на жизнената дейност на отделни клетки от тези еукариоти.
Публикувано със съгласието на: dunavmost.com
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…