Гледка към ски комплекса „Мальовица“ и едноименния връх
Ски сезонът тази година започна с един курорт по-малко. Месец след откриването му в Пампорово, Банско и Боровец, влековете на „Мальовица“ останаха неподвижни. Свободна Европа потърси отговор на въпроса защо не работи малкият, но посещаван курорт в Рила.
Научихме, че ски комплексът и близкият хотел „Мальовица“ имат един и същи нов стопанин за следващите 10 години – фирмата „Ви Ай Хънтинг“ ООД. През октомври Българският туристически съюз (БТС) прекратява предсрочно и едностранно договора си с предишния наемател на влековете – Валери Гигов. В рамките на 4 седмици БТС провежда 2 конкурса, които „Ви Ай Хънтинг“ печели.
Смяната на стопаните става непосредствено преди зимата, което и отлага необходимата предсезонна профилактика и ремонт на съоръженията. Но от миналата седмица вече работят двата така наречени „детски“ влека, а новият наемател обещава да пусне и по-големите „Паница“ и „Котва“ до края на месец януари.
Ето повече информация за новия стопанин на Мальовица, какви инвестиции и промени планира, защо и как е прекратен договорът на предишния наемател.
На 14 ноември 2019 г. БТС обявява процедура за стопанисване и управление на ски съоръженията в туристическия комплекс ”Мальовица”. Курортът включва 5 влека, 4 писти и 2 чайни – „Стената“ и „Ръждавица“.
Право на участие имат „юридически лица, които имат опит в стопанисването и управлението на подобни туристически обекти, респективно разполагащи с компетентни кадри в областта на спорта. Кандидатите имат 8 дни да подготвят своите документи и възможност за предварителен оглед.
„Бяха подадени две официални оферти, които отговаряха на изискванията, и една оферта, която не е разглеждана изобщо, защото беше в насипно състояние, в отворен плик и т.н.“, обяснява пред Свободна Европа Георги Бенчев от БТС. Той е експерт в отдел „Хижи и маркировка“ и член на комисията, която трябва да избере новия наемател.
Разгледаните оферти са на фирмите „Атоменергостройпрогрес“ ЕАД и „Ви Ай Хънтинг“ ООД. Конкурсът е спечелен от „Атоменергостройпрогрес“ ЕАД. Впоследствие дружеството се отказва в полза на другия участник – „Ви Ай Хънтинг“, казва Бенчев.
Така новият наемател на ски съоръженията в комплекса става „Ви Ай Хънтинг“ ООД. Две седмици преди този конкурс, БТС отваря и процедура за стопанисване на друг обект в района – хотел „Мальовица“. Тя също се печели от „Ви Ай Хънтинг“.
Справка в Търговския регистър показва, че управители на фирмата са Веселин Спасов Симеонов и Александър Петров Личев. Освен във „Ви Ай Хънтинг“ Личев участва в още 7 дружества, сред които е „Топлофикация – Бургас“, където е член на съвета на директорите. Това е едно от дружествата, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки.
Отказалата се на конкурса компания „Атоменергостройпрогрес“ също се свързва с Ковачки според публикация на в. Капитал от 2005 г. Търговският регистър сочи, че оттогава дружеството е сменило собствеността си и едноличен собственик е регистрираната на Сейшелските острови „Зенер Корпорейшън“, а кредитор в дружеството е Първа инвестиционна банка.
Според репортаж в „бТВ Репортерите“ от 12.01.2020 г. фирми, свързани с Ковачки, са и собственици на над 3400 дка гори между курорта „Мальовица“ и село Говедарци.
Валери Гигов стопанисва ски курорта „Мальовица“ от 12 години. Договорът му последно е възобновен за 5 години на 10 октомври 2017 г. През септември 2019 г. БТС едностранно и предсрочно прекратява договора за наем с твърдението, че наемателят не изпълнява задълженията си.
Туристическото дружество предостави редица документи на Свободна Европа, на които се позовава решението им. Гигов го оспорва, като е завел жалба за самоуправство срещу БТС в Самоковската прокуратура и е внесъл възражение в министерството на спорта.
Сред предоставените документи е „Протокол за проверка на въжените линии на комплекс „Мальовица“, изготвен на 19.08.2019 г. от Атанас Сивков, инж. Николай Николов и Христо Кишишов по заповед на БТС. Документът е дълъг 2 страници и е написан на ръка. В него се констатират редица технически проблеми по всички 5 ски съоръжения като „корозирали стълбове, износени и изгорели бандажи, липса на изключватели по стълбовете“. В протокола не е дадена оценка на цялостното състояние на влековете, защото „не са проверени в действие“.
Бившият наемател Валери Гигов оспорва легитимността на тази проверка, защото е проведена „в средата на лятото, през август“. „Някакви си минават, пишат едно листче на ръка, направят оглед на съоръженията и констатират липса на изключватели и че има много пораснали храсти по пистите и трасетата. Но това е нормално – то е лято, ние пистите ги чистим през септември и октомври“, казва Гигов в телефонно интервю за Свободна Европа.
След тази проверка Управителният съвет на БТС взима решение за прекратяване на договора на Гигов. Според тях са установени и други нарушения като неизпълнение на условие, заложено в договора, наемателят да инвестира 65 000 лв. в комплекса за 5 години.
Сашо Стоянов от БТС казва, че до момента на прекратяване на договора единствената инвестиция е била подмяната на основното въже на влека „Паничка“. Тази подмяна е и описана в протокола, изготвен през август 2019 г., където е записано: „подменени са транспортни въжета“.
Туристическият съюз показа и документи за отдаване под наем на трети лица на два от обектите, на които Гигов е бил стопанин. Според сключения договор „наемателят няма право да отдава съоръженията или части от тях под наем на трети лица без съгласието на наемодателя“. Стоянов допълва, че новият наемател – фирмата „Ви Ай Хънтинг“ – вече е задължена да провежда обществен конкурс със знанието на БТС ако иска да преотдава обекти в комплекса.
През октомври 2019 г. БТС възлага на фирмата „Статош“ ООД да огледа и изготви независима оценка на състоянието на петте влека. „Статош“ е дружество с дългогодишен опит в поддръжката, ремонта и подновяването на лифтови съоръжения в цялата страна. По думи на БТС изготвената от тях експертиза потвърждава, че влековете, дотогава стопанисвани от Гигов, са в лошо състояние и не са безопасни за експлоатация.
След предсрочното прекратяване на договора на Гигов и докато текат конкурсите за нов наемател на комплекса „Мальовица“ през ноември, БТС поставя охрана на комплекса, която спира достъпа на бившия стопанин. Затова и той подава жалба за самоуправство в прокуратурата в Самоков. Проверката по нея все още тече, а БТС оказват пълно съдействие на властите.
Програмата на новия наемател е амбициозна и предвижда инвестиция от над 900 хиляди лева по думите на Георги Бенчев от БТС. Това потвърждава и в телефонен разговор със Свободна Европа единият от управителите на дружеството Веселин Симеонов.
„За лифтовете съм заложил 1 милион, а за хотела над 2 милиона. Искам всичко там да е наред и да се направи, както трябва. (…) Важното е да се направи качествено, грамотно, в интерес на ски каращите там и на цялата общественост, която кара ски в региона“, казва Симеонов.
Дългосрочните планове на „Ви Ай Хънтинг“ включват подмяна и ремонт на ски-съоръженията, включително нов седалков лифт и машини за сняг. Хотелът също се очаква да претърпи сериозен ремонт. Симеонов вижда много потенциал в курорта, който според него досега не е бил разработван и е изпаднал в „разруха“.
Фирмата се е занимавала предимно с ловен туризъм, но е решила да разшири дейността си, влизайки в ски туризма. „Тук проявихме интерес, защото аз видях лично като ходих там, че беше страшно занемарено“, допълва управителят. Гордее се с предишен свой проект по реновирането и стопанисването на ловна база в Странджа, която след 600 000 лв. инвестиция от негова страна, днес по думите му е в „перфектно състояние“.
Новият наемател се стреми да поднови работата на всички влекове за настоящия зимен сезон. В момента въртят само двата детски влека, които след техническо обслужване, са преминали проверка от инспекцията за изправност.
„Има още какво да се желае, но в процеса на работа ще го постигнем“, казва инженер Емил Николов по телефона, който ръководи ремонта на съоръженията на място в курорта. Той има опит в поддръжката и обновяването на лифтовете на Боровец. Затова и е нает от „Ви Ай Хънтинг“ да помогне на Мальовица.
На управителя Симеонов и на БТС той е обещал, че до края на месец януари ще заработят и влековете „Паница“ и „Котва“, които са предназначени за по-опитни скиори и сноубордисти.
„Проблемите там са, че има и скъсани бандажи, от електрото почти нищо не работи, на обръщателната шайба има проблеми. Едно по едно отстраняваме абсолютно всички проблеми“, описва състоянието на съоръженията инженерът.
За да заработят влековете и пистите, „Ви Ай Хънтинг“ вече е купила отъпквателна машина за обработка на снега (по-позната на скиорите като „ратрак“) и 40 теглича за влека „Паница“, които всеки момент трябва да пристигнат от Словения. Инж. Николов държи да се осигури безопасната употреба на съоръженията преди да бъдат пуснати.
Автор: Теодора Бързакова
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…