Categories: Дунав мост

Защо хората около нас ни дразнят?

Защо се случва това и как да се научим да се справяме с подобни проблеми?

Ако хората започнат да прекарват много време заедно, тогава с течение на времето започват да се натрупват отрицателни емоции един към друг. А най-голямото раздразнение ни причиняват близки хора. Защо се случва това и как да се научим да се справяме с подобни проблеми разкрива Actualno.com 

Човек трудно вижда собствените си грешки, но бързо забелязва недостатъците на другите хора. Това се дължи на феномена на психологическата проекция. Например, човек наистина не харесва някакъв недостатък или черта на характера в себе си.

Психологическа проекция

Известно време се „хапе“ и се чувства виновен за собственото си несъвършенство. Но тогава се включва защитният механизъм, описан за първи път от Фройд – човек престава да вижда това, което създава у него негативни емоции, които разрушават тялото, и започва да забелязва същите проблеми вече в други хора. Хората се учат да решават проблем, като гледат на другия човек като на свое собствено отражение.

Способността за проектиране е необходимо качество за човек. Помага да се опознаете по-добре, да видите недостатъците си, да разберете какво причинява безпокойство, раздразнение, враждебност и негодувание. Проекциите ни заобикалят през цялото време. Виждаме недостатъци в себе си, децата си и хората, които познаваме. Не всички от тях са наши проекции, но ако някои „характеристики“ силно нараняват, улавят, принуждават ни да говорим с враждебност, раздразнение, вместо със съчувствие или разбиране, тогава най-вероятно това са проекции.

Защо най-близките са досадни?

Най-често близките хора предизвикват остра враждебност, когато нахлуят в личната територия. Присъствието на „чужденец“ във вашата зона за дълго време води до увеличаване на агресията. За да се „отърсят“, хората несъзнателно избират трети обект, който емоционално разтоварват. Това е, което предизвиква желанието да клюкарстваме, да обсъждаме нечии недостатъци. За такива ситуации има общ враг или обща професия.

Психолозите казват, че ако любим човек предизвиква остро раздразнение, тогава проблемът не е в него, а в този, който се дразни В крайна сметка, това не предизвиква толкова много негативни емоции у другите хора? Опитайте се да разберете какви точно неговите недостатъци предизвикват вашето възмущение и каква причина ви кара да реагирате на тях по този начин.

Контрол на гнева

Чувството на гняв може да бъде творческо, така че трябва да се научите как правилно да го управлявате. Най-често разрушителен взрив на емоции възниква при спокойни и почтени хора. Дори Конфуций призова да се страхуваме от гнева на търпеливия човек. Постоянното натрупване на такава разрушителна емоция може да доведе до непредвидими последици.

Затова психолозите призовават да не мълчите в неприятни ситуации, а да изпускате гнева на малки порции. Така негативната емоция няма да се натрупа и да доведе до психосоматични заболявания или голям скандал.

Гневът може дори да насърчи кариерното израстване. Силата се съдържа в тази емоция и това е проява на силни хора. Но трябва да се прилага разумно.

https://www.dunavmost.com/====

Arhiv

Share
Published by
Arhiv

Recent Posts

Йоана Илиева спечели Световната купа на сабя

Йоана Илиева спечели Световната купа на сабя жени в Пловдив и отново пренаписа историята на…

55 минути ago

Берое победи Монтана 2003 в дербито на женската А група

  Важна победа постигнаха баскетболистките на Берое срещу основния си конкурент Монтана 2003 в среща…

един час ago