Според украинския президент Володимир Зеленски Русия се стреми да изтласка силите му от Курската област преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари.
„За него [Путин] е много важно да покаже, че контролира ситуацията“, каза Зеленски пред журналисти.
През август Украйна изненада Кремъл, като навлезе в района на Курск, завземайки близо 1400 кв. км руска територия. Тъй като Тръмп обещава да прекрати войната при встъпването си в длъжност, Москва може да бъде принудена да размени завзетите от нея земи в Украйна за територията на Курск, ако не успее да изтласка украинските сили навреме.
Путин изпрати десетки хиляди войници в Курск, които извършват вълна след вълна контраатаки, каза източник от Генералния щаб на Украйна. По думите му засега Русия си е върнала около 800 кв. км в Курск или около 40% от завзетата от Украйна територия.
Зеленски каза, че украинските войски нанасят мащабни загуби на руските сили в Курск. Напоследък Русия губи до 1500 военнослужещи на ден поради раняване или смърт, което е най-много от началото на инвазията през февруари 2022 г.
„Русия не е претърпявала такива загуби, каквито претърпява сега в Курск“, каза Зеленски.
Москва нае над 11 000 севернокорейски войници, които да ѝ помогнат да си върне територията на Курск. Те пристигнаха миналия месец, но не е ясно дали вече са участвали в боевете.
Тази седмица Съединените щати и Обединеното кралство дадоха разрешение на Украйна да нанесе удари по територията на Русия с ракети ATACMS и Storm Shadow. Ракетите са прецизни тактически оръжия, предназначени за поразяване на командни и контролни центрове, логистични и оръжейни складове в близост до фронта.
Украйна вече е използвала ракетите за нанасяне на удари в Курск и съседната област Белгород.
Междувременно руските сухопътни сили продължават да напредват в Източна Украйна. И въпреки че Русия губи сили с по-голяма скорост, Кремъл е в състояние бързо да ги замени благодарение на изгодни заплати и стимули.
На 23 ноември Путин подписа закон, който разрешава опрощаването на дълговете на новобранците в армията, които доброволно се сражават в Украйна.
Новият закон позволява на държавата да опрости до 10 млн. рубли (95 835 долара) дълг на тези, които подпишат договори с Министерството на отбраната да се сражават в Украйна за най-малко една година, считано от 1 декември.
Законът се прилага за всички потенциални новобранци, срещу които е започнала процедура за събиране на дългове преди 1 декември. Максималното опрощаване на дълга е няколко пъти по-голямо от средната годишна заплата в руските провинции.
Валерий Залужни, бивш главнокомандващ на украинските въоръжени сили, казва в интервю на 23 ноември, че новите технологични постижения ще предотвратят „сериозен пробив“ на фронта.
Украйна и Русия бързо разработват разузнавателни и ударни безпилотни самолети, както и оръжия за електронна война. Технологичният напредък помага на Украйна частично да компенсира липсата на жива сила.