Украинският президент Володимир Зеленски каза в понеделник, че би обмислил възможността за временно разполагане на чуждестранни военни сили на територията на Украйна до присъединяването на страната към НАТО.
Според Зеленски това може да бъде начин за гарантиране на сигурността на Украйна в евентуален бъдещ процес по преговори с Русия. Украинският президент заговори за това по време на срещата си с лидера на германската опозиция Фридрих Мерц.
Новината идва на фона на продължаващата вече близо 3 години пълномащабна руска инвазия в Украйна. По-рано тази година френският президент Еманюел Макрон беше първият, който не изключи потенциално разполагане на западни сили на украинска територия.
Сега на съвместна пресконференция в Киев с лидера на германската опозиция Фридрих Мерц Зеленски каза, че сигурността на Украйна трябва да включва не само членство в НАТО, но в крайна сметка и присъединяване към Европейския съюз, за да се предотврати бъдеща агресия от страна на Москва.
„Контингент от военни сили от една или друга страна може да остане в Украйна, докато тя стане член на НАТО“, каза той в знак на нарастващата откритост на Киев към намирането на дипломатическо решение на войната.
Макар Зеленски да каза, че консултациите по въпроса продължават, той добави, че е важно да се дадат на Украйна абсолютни гаранции за сигурност.
„Ако има пауза, докато Украйна не е в НАТО; дори да имаме покана (за членство), но още не сме в НАТО, тогава кой ни гарантира някаква сигурност?“, посочи Зеленски.
По-късно в публикация в Телеграм той допълни, че планира да се обади на президента на САЩ Джо Байдън и да обсъди с него въпроса за членството в НАТО.
От началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Киев се застъпва за по-съществени ангажименти за сигурност от страна на западните си съюзници.
През последните месеци Русия постига постепенни успехи на бойното поле и сега контролира почти една пета от украинската територия в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война.
Руският президент Владимир Путин неколкократно каза, че принципите, по които двете страни постигнаха предварително споразумение в Истанбул седмици след началото на пълномащабната война, могат да послужат като основа за бъдещи мирни преговори.
Путин също така заяви, че Киев трябва да отстъпи големи територии, които Русия неоснователно обявява за свои, но които остават под украински контрол.
В същото време съпротивата на Москва срещу приемането на Украйна във военния алианс от страна на НАТО продължава да бъде сериозна пречка, тъй като Русия гледа на това като на пряка заплаха за своята сигурност.
Призивът на Зеленски за членство в НАТО идва в момент на засилващ се международен дебат относно политиката на „отворени врати“ на алианса, която позволява на страните да се присъединят, ако отговарят на определени критерии.
Той идва и в момент, когато бившият президент на САЩ Доналд Тръмп се подготвя да встъпи в длъжност следващия месец. Тръмп неколкократно е казвал, че вероятно ще намали помощта за Киев, след като поеме властта.
Затова и през последните седмици администрацията на Байдън ускори доставките на оръжие за Украйна.
Отделно от това на 9 декември украинският министър-председател Денис Шмихал обяви, че Съветът на ЕС е одобрил ново плащане на Украйна в размер на 4,2 млрд. евро. Това е част от по-мащабна инициатива, с която общата финансова подкрепа от ЕС за Украйна само за тази година ще достигне 16 млрд. евро.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…