[ad id=“225664″]
Габриел каза, че е нереалистично да се настоява за пълно изпълнение на мирните договорености от Минск, преди да се предложи на Москва известно облекчение на санкциите.
[ad id=“236999″]
Той заяви, че осъзнава противоречието между мнението му и официалната позиция – че санкциите могат да бъдат отменени единствено при пълно изпълнение на Минските споразумения – но посочи, че е в интерес на света да се излезе от сегашното положение на блокаж.
Макар Кремъл да отрича да оказва военна помощ на сепаратистите в Източна Украйна, ЕС и САЩ наложиха санкции на Русия на основание, че подпомага бунтовниците, и заради анексирането на Крим, посочва „Ройтерс“.
[ad id=“237001″]
През 2015 г. фазата на пълномащабните бойни действия в Донбас до голяма степен приключи, след като с участието на Франция, Германия, Русия и Украйна беше сключено мирно споразумение в беларуската столица Минск. Все още обаче почти ежедневно се съобщава за жертви в Източна Украйна.
Габриел отбеляза, че все още има фундаментални различия около предложението на Русия да се изпратят мироопазващи сили на ООН в Източна Украйна, но каза, че намира идеята „за една от малкото реалистични възможности“ за постигане на някакъв напредък към прекратяване на насилието, отнело живота на около 10 000 души в Източна Украйна от 2014 г. досега. Министърът заяви, че Германия ще лобира за напредък по тази тема в рамките на ООН.
[ad id=“238430″]
„Спешно се нуждаем от напредък, защото светът става по-опасен“, каза той в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен, на която присъстваше и руският му колега Сергей Лавров.
Русия е необходим партньор в глобалните усилия да се предотврати разпространението на ядрено оръжие, добави Габриел, позовавайки се на опитите на Северна Корея да развие ядрен потенциал.
[ad id=“218001″]
Габриел, който е бивш министър на икономиката, и Лавров заявиха, че са си поставили за цел да разширят двустранната търговия, която за миналата година се е увеличила с 20 процента.
Двамата министри по-късно днес ще имат лична среща. Вчера обаче се провалиха плановете за четиристранна среща за кризата в Украйна с участието на Париж и Киев, като причината беше спор за датата.
Габриел защити и плановете да бъде изграден газопроводът „Северен поток“-2, който под Балтийско море да свързва Германия и Русия – проект, срещащ остра съпротива от Полша и балтийските държави поради съображения, че така ще се увеличи зависимостта на Европа от руския газ, а Украйна ще бъде лишена от приходите от транзитни такси.
[ad id=“263680″]
Германският министър каза, че страната му възнамерява да направи така, че съществуващият газопровод през Украйна да продължи да се използва, и изрази мнение, че Русия е отворена за такава възможност.
Миналия месец САЩ заявиха, че разглеждат „Северен поток“-2 като заплаха за енергийната сигурност на Европа.