През 1905 г. завършва консерваторията в Одеса. След завръщането си в България е учител по пеене в Девическото педагогическо училище в Стара Загора. В него работи до 1910 г.
През 1911/1912 учебна година Златан Станчев преподава химия в Мъжката гимназия. До 1932 г. отново преподава музика. Организира ученически курсове по цигулка, китара, виолончело, контрабас и мандолина.
От 1906 г. е диригент на хора към дружество „Кавал“, на което е член. През 1919 и 1920 г. е член на музикалната комисия при дружество „Театър“, а от 1923 до 1927 г. – и на Музикалния комитет.
В периода 1934 – 1939 г. е домакин, хормайстор и член на настоятелството на Старозагорската опера.
Диригент е на смесения църковен хор при църквата „Св. Богородица“, както и на струнния оркестър и народния хор при дружество „Театър“.
На 18 декември 1946 г. е тържествено отбелязана 50-годишната творческа дейност на Златан Станчев с операта „Тоска“ в Стара Загора. Автор е на маршови песни.
През 2021 г. в непосредствена близост до официалния вход на Операта е открита паметна плоча на Златан Станчев. Автор е скулпторът Наско Настев, а изработването на паметния знак е финансирано от община Стара Загора.
„Цели 50 години след публикацията на Борис Фетваджиев във в.“Септември“ се сбъдва пожеланото от него -„да бъде увековечено делото на Златан Станчев с един паметник или най-малко с бюст в сградата на новата Опера. Златан Станчев е човек с високи хоризонти и съзидател“, казва тогава директорът на Операта Огнян Драганов.
Бяла, малко крайбрежно градче в област Варна, е популярна дестинация за почивка, но предлага и…
Читалищата в старозагорските села Яворово и Оряховица получават финансиране по програма „Ти и Lidl за…