За четвърта поредна година от „Грийнпийс“ България и Националната асоциация на доброволците (НАДРБ) организират обучение на доброволци за реакция при горски пожари и наводнения.
В предаването “България сутрин” Боян Митов, координаторът на доброволците в „Грийнпийс”, споделя, че често се работи за предотвратяване на последствията от климатичните промени. “Искаме в дългосрочен план да имаме по-стабилен климат, да не бъде толкова натискан от индустрията“, сподели координаторът.
Координаторът каза още, че тази година най-много ще се залага на практиката, а обучението ще бъде три дни. “Два от тях ще бъдат на полигона на „Аварийна помощ и превенция“ в Панчарево. Ще има различни модули, от първа до лекарска помощ, реакция при пожари и екипировка. Когато сме на терен, основният ни приоритет е собствената ни безопасност – на това ще се наблегне. Третият ден ще е симулация, идеята е хората да тестват себе си“, обясни Митов пред Bulgaria ON AIR.
Кои са най-честите ни грешки при пожар
„Има два вида доброволци – едните са регистрирани, другите са спонтанни. Спонтанните доброволци често не знаят каква е екипировката. При пожар е добре да отидем с естествени материали, защото синтетиката лесно може да прилепне по тялото“, посочи експерта.
По думите му 1/3 от реакцията при такива ситуации е доброволческа.
„Бедствията не могат да се планират. Трудно е, затова закон може да урежда помощта да се дава отпуск например. За кандидатстването се изисква човекът да оцени себе си – дали би могъл да отиде там. Участниците трябва да са пълнолетни, доброволец може да е всеки“, уточни още Митов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
[ad id="263680"] Ако сте решили да си останете вкъщи в празничната вечер и вече сте…