Categories: Здраве

Зъбният кариес – причини за развитие и симптоми

Зъбният кариес е едно от най-значимите социални заболявания, като засяга над 2,4 милиарда възрастни и над 621 милиона деца в световен мащаб, според проучване проведено през 2015 година. 

Кариесът на зъбите е патологичен процес, при който се наблюдава деминерализация и деструкция на твърдите зъбни структури – емайл, дентин и цимент. Това е процес, който се развива в условията на променена орална среда. 

Кои са факторите, които водят до развитие на зъбен кариес?

Предпоставките за възникване на начална деминерализация на твърдите зъбни структури могат да бъдат класифицирани в няколко групи– свързани с микробната флора в устната кухина и оралната среда, с оралната хигиена, с начина на живот.

Устната кухина е най-богатото място в тялото на бактерии– както на брой, така и като видово разнообразие. При оптимални условия съжителството на бактериите с човешкия организъм не предизвиква патологични изменения по лигавицата и зъбите. В определени ситуации (при понижен имунитет, влошена хигиена) микроорганизмите претърпяват бурно и необезпокоявано развитие. Това води до образуване на големи колонии бактерии около зъбите и насищане на средата с различни вредни крайни продукти от обмяната им (лепливи протеини, киселини). Повишеното бактериално съдържимо и голямата киселинност води до деминерализация на зъбните тъкани и кариес.

Друг фактор е слюнката. Колкото по-течлива е слюнката, толкова нейната измиваща функция е по-добра. Обратното – колкото по-лепкава е тя, толкова по-лесно бактерии и хранителни частици се залепват за зъбните повърхности. Киселинността на слюнката е друг важен фактор- колкото по-кисела е, толкова повече благоприятства образуване на кариеси по зъбите.

Оралната хигиена е фактор от първостепенно значение. Чрез добре изградените навици за почистване на структурите в устната кухина се постига отстраняване на хранителните остатъци, както и намаляване на микроорганизмите, които се развиват в различните интервали на денонощието. Важни етапи от хигиената при всеки човек с постоянно съзъбие са: почистване на зъбите с подходяща четка и паста, като се извършват правилни движения с достатъчен непрекомерен натиск. Вторият важен етап е междузъбното почистване, тъй като това е мястото, където най-често се развиват кариеси. Третият етап, който също много хора пропускат е почистване на лигавиците- езика, бузите и устните.

Факторите, които влияят на зъбния кариес от начина на живот също са няколко- хранене, вредни навици, стрес и работно време и др. Хранителните навици са водещ фактор при развитие на кариеса. Най-опасни са лепливите храни, както и тези съдържащи прости захари. Полезна за зъбите е твърда, както и сурова храна. Сред вредните навици, които благоприятстват кариозните процеси са тютюнопушене, консумация на алкохол, употреба на наркотични вещества, спане с отворена уста и др. Работата на смени се отразява лошо на оралното здраве, тъй като е променен ритъмът на почивка и бодърстване, оттам се променя хранителния режим и хигиената става нередовна и недостатъчна.

Какви са симптомите на зъбния кариес?

Зъбният кариес се развива прогресивно бавно, което определя и по-бедната симптоматика. Повечето пациенти обикновено не подозират, че имат кариес, тъй като в много случаи липсват обективни усещания.

Първите признаци на кариозни промени по зъбите се установяват при клиничен преглед. Те са свързани с промени в цвета на емайла – той става по-матов, тебеширено бял или с леко променен цвят. Ако началната лезия е в зоната на междузъбен контакт, при който липсва промяна в контура на зъба, обикновено се наблюдава потъмняване в зоната на дъвкателната повърхност.

Друг признак за кариозна лезия по зъбната повърхност е задържане на зъболекарската сонда в зоните, в които има промяна в цвета на емайла. При здрава зъбна повърхност може да се усети твърдост, а при кариозен процес сондата лек потъва. При наличие на кариес обикновено се наблюдава нарушена цялост на зъба. Наличието на разрушение улеснява натрупването на бактериална плака и задържането на храна.

Понякога се наблюдават и по-отчетливи симптоми, които пациентите забелязват преди посещението в зъболекарския кабинет. Такива симптоми могат да бъдат преходна болка (чувствителност) от химични, термични или механични дразнители. Болката е с времетраене равно на времето на действие на дразнителя. При междузъбен кариес може да има кървене на венеца, който е разположен в зоната на контакта на зъбите.

В зависимост от разположението и обхвата на кариозния процес може да се  наблюдава нарушена функция на зъба. Тъй като кариесът по своята същност е бактериално обусловен може да е съпътстван и с лош дъх.

Библиография:

Клинично поведение при лечение на зъбния кариес и неговите усложнения, доц. д-р Снежанка Топалова-Пиринска, дм.

На 16 октомври на Форум бременност и детско здраве може да чуете на живо водещи медицински специалисти, които ще коментират актуални и важни теми, свързани с раждането, бременността, майчиното и детско здраве. За повече информацията и за да проследите на живо събитието, регистрирайте се на на Investor Media PRO 

Източник: https://www.puls.bg/…… …….

Arhiv

Recent Posts

Футболист на Берое: Българският футбол наистина ме изненада

Офанзивният футболист на Берое Франсиско Политино даде интервю пред аржентинското издание Diario UNO, научи ЗАРАТА.…

54 минути ago

Новата година. Кои са почивните дни на 2025

Календарът обича 2025 година, показва справка в графика на празничните дни. През предстоящата година цели…

един час ago

Десет души загинаха в терористичен акт в Ню Орлиънс

Неизвестен мъж прегази с камиона си тълпа от празнуващи в американския град Ню Орлиънс, предаде…

2 часа ago