Categories: България

Иво Христов: Понятие като некоалиция прикрива позора на една коалиция

„Навсякъде демокрацията и свободата на словото са в отстъпление“, изказа мнение пред БНР евродепутатът Иво Христов.

„У нас всичко изглежда почти загубено в това отношение. За мен понятие като некоалицията е апогея на българската политкоректност, тъй като медиите в своето сервилно усилие създават нови думи, възприемат подхвърлени им нови понятия само и само да прикрият позора на една коалиция. На този етап сме у нас“, коментира той.

По думите му голяма част от българите, включително партиите, са загубили представа за национален интерес. В този смисъл една външна криза ще бъде опустошителна за България, смята евродепутатът.

В интервю за БНР той добави, че по света политкоректността е блокирала способността на медиите да изричат някакви непристойни истини.

„Войната ще спука тази политкоректност във всички посоки, тъй като разговорът става суров и груб, което ще бъде много болезнено“.

За европейския акт за медийна свобода, Иво Христов коментира:

„В този акт има и добри намерения, има и някои добри решения. Същевременно този акт създава и нови органи – нов орган значи и нова инстанция за контрол над информацията. С такъв нов орган винаги може да се злоупотреби. Европа е територия на свободното слово, сега искаме да го направим още по-свободно, като създаваме нови инстанции. Тук виждам по скоро проблем. Той няма да бъде преодолян чрез въвеждащите се механизми. Проблемът може да бъде преодолян единствено стихийно. Политкоректността успя да оплете политическия и обществения дебат в последните години до такава степен, че забрани понятията, които са необходими, за да изречеш някои от проблемите. Тя създава сгодния фон за избуяването на радикалните партии, които изричат очевидности, забранени от политкоректността, а това им носи точки“.

Според него решението на панаира на книгата във Франкфурт да отложи връчването на награда на палестинска писателка заради войната между Израел и „Хамас“ е обяснимо, въпреки че организаторите са били в деликатно положение.

„Съществуваше риск наградата да бъде употребена политически. Политиката убива литературата в случая. Времената са такива. Иначе литературата можеше да бъде употребена за разпалване на войната. Добрата литература надживява злободбевието, дори големите трагедии като сегашната“.

Когато трябва да се взима отговорно държавно решение, свързано със съхраняването на обществения мир, трябва да се премислят и тези обстоятелства, посочи Христов и изказа мнението си, че решението е разумно. „Иначе можеше да даде аргументи на тероризма, а това не бива да се прави в сегашните обстоятелства“, категоричен бе той.

Евродепутатът определи като благоразумно и решението на „Гардиън“ да освободи карикатурист заради рисунка с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Там редакторите видели в нея антисемитска препратка към „Венецианският търговец“ на Шекспир. Той напомни, че в миналото карикатури ставаха причина за терор и причиниха много жертви.

https://www.dnes.bg/

Arhiv