Снимка: Bloomberg LP |
Едва ли има западен политик, който в последния месец официално да е говорил по-често с руския президент Владимир Путин от президента на Франция Еманюел Макрон. От началото на февруари досега двамата са разговаряли 11 пъти, като в един от дните дори са провели два разговора. Но досега Макрон не може да се похвали с някакъв напредък, пише в коментар Politico.
Европейското издание посочва, че пред френския си колега Владимир Путин е обещал хуманитарни коридори от обсадените градове в Украйна, но на следващия ден се е оказало, че те са водели единствено към Русия. Путин се е съгласил на преговори с Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), след като руски военни превзеха АЕЦ „Чернобил“ и най-голямата ядрена централа в Европа – Запорожката АЕЦ, но досега няма индикация, че подобно нещо ще се случи.
Хванат неподготвен за това развитие на нещата, френският премиер коментира пред репортери: „Това е морален и политически цинизъм, който е непоносим за мен“.
Заради тези контакти Макрон си спечели и критики от Прибалтийските страни и Скандинавието, които са и географски най-близки до руската агресия. Но в Елисейския дворец са на мнение, че този канал на комуникация трябва да се запази, особено когато западните санкции срещу Москва се засилват.
„Може да не е много полезно, но трябва да го правим и може би ще успеем да спасим живот“, коментира дипломатът Мишел Дукло и допълва, че не бива да се отказват разговори, особено при растящата изолация на Владимир Путин, и играта трябва да продължи.
Всъщност с руския президент Макрон продължава ролята си на европейски преговарящ – доскоро той беше един от европейските лидери с най-близки контакти с американския президент. Става въпрос за Доналд Тръмп и именно Еманюел Макрон се опитваше да поддържа връзките между САЩ и ЕС, особено по въпросите, свързани с НАТО.
Според поддръжниците на Макрон сегашните му усилия целят същото – придържането на Владимир Путин в европейската орбита, за да могат да бъдат избегнати допълнителни конфликти с ЕС. „Визията му е, че трябва да предложим на Русия алтернатива на Китай“, коментира бивш съветник на френския президент. Затова и Макрон покани Владимир Путин в Париж през 2017 година, а през 2018 година се срещна още два пъти с него.
Експертите обаче критикуват следващите стъпки на Макрон – през 2019 година той покани Путин в лятната резиденция на френския президент на Лазурния бряг. Нормално е да каниш чужди лидери в Елисейския дворец, но не и на толкова „интимно място“, коментира Дукло. Според Никола Тенез Макрон е пропуснал да очертае „червените линии“ в отношенията с Путин.
Владимир Путин не изглежда много заинтересован от Макрон. Според критици на френския президент със своите разговори с руския президент в момента той работи повече за спечелване на предстоящите президентски избори, отколкото да реши конфликта в Украйна. Макрон ще се опита да спечели нов мандат през април.
Реално основният проблем в комуникацията с Владимир Путин е, че няма диалог, смята френски дипломат, който е участвал в преговорите за Минските споразумения през 2014 година. В руската история Владимир Путин ще бъде запомнен с неговия наратив към Великата Руска империя и късния сталиниски комунизъм. „За него вашата гледна точка няма значение“, казва още дипломатът и описва преговорите в този формат като „едностранчиви“.
Самият Макрон коментира, че в началото на февруари сякаш се е срещнал с друг човек – в Москва Путин го е залял с „дълги монолози“ и „исторически препратки“. Според анализатори обаче руският президент винаги е бил такъв, просто Макрон не искал да го осъзнае досега.
Сега Еманюел Макрон ще работи за по-тежки санкции срещу Русия, даже и като компенсация за предишния си ентусиазъм, пише още в своя коментар Politico.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…