Categories: България

Идва икономически рестарт на света, ще се смени ли политическия модел у нас?

Идва моментът на рестарт на цялата икономическа система посредством промяна на световния монетарен модел. Повечето страни в развития свят постепенно ще преминават към все по-затворен тип икономики и авторитарен тип на управление. Неизбежно е това да се случи и всички признаци са налице, че тези промени идват много бързо.

Монетарният модел на парично предлагане и контрол на силните икономики отдавна е изчерпан. Политическите лостове за поддържане на доверието в хартиените и необезпечените пари стават несъстоятелни. Видно е и от покачване на стойността на някои криптовалути през последните дни. Ясно е, че криптовалутите са борещата се алтернатива срещу силното влияние на Федералния резерв в Америка и Европейската Централна Банка за Европа. Политиката на парично предлагане беше до този момент основния инструмент за въздействие на начина на развитие на съвременния капитализъм.

Ще се отслабят лостовете за икономическо инженерство посредством, които сегашната монетарна политика въздействаше върху инфлация, потребление и икономическо развитие. Освен това, ролята на субсидиране и съответно контрол върху развитието на членки на Европейския съюз, например, няма да може да става с толкова предвидими резултати.  

Идва смяна на парите и то на водещите валути. Много е вероятно дори постепенно да се възвърне и златния стандарт, където новите валути ще бъдат обезпечени със злато. Друг мотив за тази смяна е и справяне с огромната задлъжнялост в света. Ще се наложи преминаване на по-базов модел на икономическо развитие тъй като ще се отслаби ролята на финансовите пазари по света. В следствие на това, повечето икономики ще преминат към все по-затворен тип на съществуване и взаимовръзките в световната икономика между различните държави ще се преобразува. С други думи, страните ще разчитат повече на своите ресурси и потенциал.

Всичко това ще доведе до преразпределение на богатство или по-скоро отслабване ролята на свръхбогатите в управлението на света. Тогава властта, до голяма степен, ще се върне в политиците и този вече ‚демократичен‘ модел на парламентаризъм няма да може да съществува. До момента тази форма заблуждаваше умело хората, че те избират кой да управлява и всичко е в ръцете на избирателите, защото другите лостове за контрол бяха налични. В момента те се променят и властта се връща в политиците. Съответно, за да могат те да властват, повечето страни, особено в Европа, ще преминат към по-авторитарен модел на управление. Старите демокрации ще запазят до голяма степен някаква форма на парламентаризъм, но при силно изразен двуполюсен модел.

България, със сигурност ще премине към президентска република с драстично по-малък парламент. Този псевдо парламентаризъм с десетки партии и коалиции тотално ще се обезсмисли, не само заради наша неспособност за справяне с демокрацията, а заради международни промени. Това е така, защото задкулисието и олигархията ще загубят сфери на влияние.

Добрата новина е, че и войните ще заглъхнат, защото светът ще разреши голяма част от проблемите си посредством промяна на монетарния модел. Преходният етап може да е тежък и плашещ, но е неизбежен. Демокрацията няма да бъде застрашена, но политическата власт ще стане по-силна и по- авторитарна. Това е естествен процес и всичко ще стане много бързо. Хората ще искат някой наистина да носи политическа отговорност и България категорично ще стане президентска република. Вървим към по-добър свят и реалността в България ще стане различна. Ще имаме повече справедливост, предвидимост и просперитет. Заслужаваме го.

Автор: Николай Ников

Николай Ников е учил „Международен бизнес“ в лондонския филиал на Американския международен университет в Ричмънд (American International University) и „Застрахователен и Риск мениджмънт“ в Сити Юнивърсити (City University Business School) в Лондон. Има също и докторантура по Икономика и Управление от ЮЗУ Благоевград. След динамична кариера в лондонското сити се завръща в България и до 2012 г. е развивал кариера в сферата на финансите. Също така е бил главен координатор в направление „Управление на мултинационални застрахователни програми“ към AIG, Европа (Великобритания), Лондон. В момента разработва теории и преподава в областа на икономическите и бизнес науки. Също така, развива бизнес в областта на индустриалното предприемачество.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

https://www.dnes.bg/

Arhiv