Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Днес се произвеждат изборите за 46-то Народно събрание, след като предишният парламент не можа да състави правителство, пише БТА. Изборите бяха насрочени с указ на президента в началото на май, след което той назначи и служебният кабинет, който управлява страната в последните седмици.
В изборите за парламент ще участват 23 формации от отделни партии или коалиции, които ще търсят подкрепата на 6 711 048 души с право на глас по предварителни данни на ГД ГРАО към МРРБ.
Гласоподаватели с изтекъл срок на личните карти преди 13 март 2020 година ще могат да упражнят правото си на вот, решиха от ЦИК. Мотивът са текстове в Закона за извънредните мерки.
В секциите с над 300 души ще се гласува само с машини, а в по-малките секции само с хартиени бюлетини. Машини за гласуване няма да се ползват при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме.
За първи път с машини ще може да се гласува и в избирателни секции извън страната, но само в секции с очакван по-голям брой избиратели. В началото на юли ЦИК направи проверка на машинното гласуване в 32 секции от втория тур на местните избори, произведени малко по-рано. Проверката установи, че всички резултати от машинното гласуване се припокриват с контролните разписки. Хеш кодът на машините за гласуване е от 64 знака и на теория има възможност де бъде налучкан, но вероятността е много малка.
Засега няма разкрита измама с машинно гласуване, за разлика от хилядите случаи на измама при хартиените бюлетини, обявиха от ЦИК след тази проверка.
В България с машини ще се гласува в 9401 секции, като в 1115 от тях ще се гласува с две машини. Критерият е гласували повече от 425 избиратели на изборите на 4 април в тези секции, посочиха от ЦИК. В чужбина с машини ще се гласува в 273 секции с 421 устройства, т. е. в 148 секции ще има по две машини.
Всеки избирател може да направи справка за номера и адреса на избирателната си секция на интернет страницата на ГД ГРАО към МРРБ преди да се отправи към урните.
Централната избирателна комисия определи и реда за образуване на секции за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация съгласно Закона за здравето. Решението пряко се отнася за хората, които са под карантина заради пандемията с коронавирус.
С промяна на Изборния кодекс от първи май тази година съгласно чл. 36. (1), избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес, но не по-късно от 14 дни преди изборния ден.
Според регистрите на ЦИК за наблюдатели в изборите са регистрирани шест чуждестранни организации и 30 български неправителствени организации. Четири политически сили изпращат застъпници за наблюдение на изборите извън страната. Пет социологически агенции ще правят проучвания в изборния ден.
Към всички РИК е пратено писмо от ЦИК с допълнителни указания за организацията на изборния ден. С тях се указва на СИК да разпечата от машината криптографски идентификатор, в който има т. нар. „хеш код“. Този код трябва да съвпада се предоставения по-рано от ЦИК.
При проблем с машините за гласуване, СИК уведомява незабавно РИК и ЦИК. Само ЦИК ще решава дали ще се прекратява машинното гласуване в такава секция.
ЦИК е дала указания и за дезинфекцията в изборните помещения – тя ще се прави без прекъсване на изборния процес, успоредно с процеса на гласуване.
Избирателната комисия разреши и видеозаснемане и видеоизлъчване в реално време в изборното помещение на избирателна секция след края на изборния ден при обявяване на гласуването за приключило. Видеозаснемането обхваща: действията на секционната избирателна комисия при установяване на резултатите от гласуването; процеса на броене на хартиени бюлетини – в избирателни секции, в които е гласувано с хартиени бюлетини; процеса на съставяне и попълване на секционния протокол с резултатите от гласуването в избирателната секция.
Видеозаснемане и излъчване в реално време може да обхваща и процеса на предаване, приемане и проверка на протоколите на секционните избирателни комисии и прехвърляне на данните от записващото техническо устройство в районната избирателна комисия и се осъществява така, че да не се затруднява работата на изборната администрация. Не се допуска заснемане на избирателни списъци.
Източник: https://www.investor.bg/ .
Отборът на Академик Бултекс 99 спечели домакинството си срещу Берое със 79:77 (24:19, 14:17,…