Хиляди грузинци протестираха срещу подмяната на изборния резултат от вота, проведен в събота, предадоха международните агенции.
Те смятат, че управляващата партия „Грузинска мечта“ е близка до Кремъл и е „откраднала“ проевропейските гласове на опозицията, като си е приписала мнозинство от 54%. Тази партия съществува от десетилетие и традиционно печели около или малко над 40%.
Самата опозиция каза вечерта в понеделник, че иска нови избори, а нейните политици, избрани в събота, се отказват от мандатите си в парламента.
Вотът от 26 октомври беше разглеждан като референдум за това дали Грузия ще върви към Европа или към Русия.
До този момент резултатите от изборите не са обявени официално, но „Грузинска мечта“ вече беше поздравена за победата си от Русия и от унгарския премиер Виктор Орбан, който изненадващо пристигна в Тбилиси. На излизане от хотела си той беше освиркан от хората, отиващи към демонстрацията.
Митингът беше свикан от четирите опозиционни партии с проевропейска ориентация. Те поискаха да се проведат нови избори под международен контрол.
Докато това не се случи, избраните депутати от опозицията няма да полагат клетва като народни представители, отказват се от имунитета си и от полагащата им се държавна субсидия, пише в общата декларация, прочетена по време на митинга.
„На изборите бяха откраднати нашите гласове и европейското ни бъдеще“, каза проевропейската президентка на страната Саломе Зурабишвили, която говори пред демонстрантите.
Това, че членовете на опозицията, избрани за депутати, планират да не встъпват в длъжност, означава блокиране на грузинския парламент, съобщи телевизията на RFE/RL – Current Time.
Местният парламент се състои от 150 души. По закон той може да функционира само ако депутатите са над 100 (две трети от общия брой на народните представители).
Но управляващата партия „Грузинска мечта“ няма да има толкова места в парламента. Дори ако победата ѝ с 54% бъде потвърдена, тя ще може да разчита на около 89 свои депутати.
По закон парламентът трябва да проведе първото си заседание в 10-дневен срок от деня на изборите, а не е ясно как би станало това, ако хората от опозицията изобщо не положат клетва.
„Затова мислим, че именно в близките дни се решава бъдещето на Грузия“, каза пред Current Time лидерката на една от опозиционните партии Тина Бокучава.
Тя добави, че управляващата партия „Грузинска мечта“ отдавна не крие близостта си с Русия и демонстративно налага в страната „руския дневен ред“. Ако сега опозицията не успее да се пребори за нови избори, за Грузия това могат да се окажат последните избори изобщо, каза тя.
„Грузинска мечта“, създадена от милиардера Бидзина Иванишвили, е смятана за партия, близка до Кремъл. През 2024 тя прие два от руските закони, които са основни белези на идеологията на Москва: закон, насочен срещу ЛГБТ общността, и закон за така наречените „чуждестранни агенти“, който представя като шпионаж финансирането на хора и организации от чужбина.
„Не ни е ясен планът на опозицията, искаме да чуем нещо конкретно“, каза пред журналисти млада жена, дошла да протестира срещу фалшификациите на изборите. Тя добави, че има две важни задачи в момента: хората да подкрепят опозицията, а опозицията да каже какво точно смята да прави.
Това, че проевропейските грузински партии нямат ясен и единен план за действие е традиционно обвинение на техните избиратели, подсилено от раздробяването на формациите от демократичния спектър.
В декларацията, разпространена от четирите опозиционни партии, се казва, че повторните избори трябва да се проведат под „международна администрация“. Двама от лидерите не можаха да кажат какво точно разбират под този израз, но уточниха, че разчитат на помощ от ЕС и от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Те добавиха, че нямат доверие на ЦИК и няма да отидат на избори, провеждани от тази институция.
ОССЕ е организация, която изпраща свои наблюдатели, следящи за изборния процес. Тя не организира самите избори в страните, с които си сътрудничи.
Митингът в Тбилиси продължи малко над три часа. После хората си тръгнаха с намерението да се върнат на площада на следващия ден.
По данни на коалицията от наблюдатели „Моят глас“ на изборите е имало множество нарушения, групирани в няколко категории:
Това са първите избори, които Грузия провежда с машини. По закон секционните комисии са длъжни да напръскат палеца на гласуващия с фосфорециращ разтвор, за да се гаратнира, че той няма да пуска бюлетина по няколко пъти. Това масово не е спазвано, казват наблюдателите от „Моят глас“.
Управляващата партия „Грузинска мечта“ съобщи, че се разследват нарушения, които са регистрирани в 0,3% от избирателните секции.
Нарушенията могат да се потвърдят, но това не би представлявало масова фалшификация на изборния резултат, каза Леван Махашвили – началникът на кабинета на председателя на парламента. Той беше попитан дали властите ще употребят сила срещу протестиращите, както го бяха правили по-рано тази година. Той каза, че сила се употребява само когато протестът спре да е мирен и „премине към щурм“.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…