На 14 ноември отново отиваме до урните. Този път обаче ще избираме и депутати, и президент.
Тези избори 2 в 1 са прецедент в българската история.
Това са вторите предсрочни избори за тази година.
На 11 юли се състояха първите, на които избирателите гласуваха за 45-ото Народно събрание. То обаче не успя да излъчи кабинет. Ситуацията се повтори и с 46-ото Народно събрание, след като ИТН не събра подкрепа за правителство. ГЕРБ пък взе мандата от президента и веднага го върна, защото никой не пожела да работи с бившите управляващи. БСП получи третия, кризисния мандат с надеждата, че с широк дебат и конкретни приоритети ще успее да излъчи кабинет. Заради това инициира срещи с ИТН, ДБ, ДПС, ИБГНИ, но в крайна сметка и опитът на социалистите не излезе успешен.
Така че сега гласоподавателите отново ще отидат до урните на 14 ноември.
Въпреки че според анализатори Радев губи от това, че изборите, ще са 2 в 1, той все пак склони да ги насрочи на една дата, защото сметките на ЦИК показаха, че този вариант е по-евтин.
За изборите на 14 ноември данъкоплатците ще платят 123,8 млн. лева, като общите разходи са разпределени за два тура на изборите, предвид допускането за произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент в два тура.
ЦИК увери, че ще успее да се справи с организирането на вот 2 в 1, но пък ще трябва да купи още машини за гласуване.
Фирмата „Сиела Норма“ е готова да достави 5 хиляди машини за гласуване на цена от 5 200 лева на устройство, което прави обща сума от 26 млн. лева.
Фирмата е готова да осигури логистиката на машинния вот на 14 ти ноември срещу 13 милиона и 500 хиляди лева, което включва и транспорт на машините в чужбина.
В същото време ще се увеличи продължителността на гласуване.
Времето за гласуване е поне с с 1,5 пъти по-дълго, а изборният ден може да се увеличи максимум с 1 час по сегашното законодателство.
Избирателят трябва да може да избира дали да участва само в единия избор или и в двата. Софтуерът трябва да позволява това, както е и при хартиените бюлетини.
На 21 септември ЦИК започна да пpиeмa зaявлeния oт пapтии и ĸoaлиции зa yчacтиe в пapлaмeнтapнитe и пpeзидeнтcĸитe избopи. Крайният срок за подаването на документите е 29 ceптeмвpи.
Зa вceĸи вид избopи тpябвa дa бъдe внeceн дeпoзит oт 2500 лв., ĸaĸтo и пoдпиcĸa в пoдĸpeпa нa peгиcтpaциятa c минимyм 2500 пoдпиca нa пълнoлeтни бългapcĸи гpaждaни.
На тези избори обаче социолозите вече не сочат партията на шоумена Слави Трифонов за първа сила, както беше на предишните два. ИТН губи водещата си позиция и пада на трето място, според изследванията. Този път като победител на вота социологическите проучвания сочат ГЕРБ. Според анализаторите доверието в БСП и ДБ също расте.
Т.нар. Партия на протеста ИБГНИ е на кантара да има представители в 47-ото НС, защото данните засега сочат, че варират около прага от 4% за влизане в парламента.
Появи се обаче нов политически играч. Бившите служебни министри от кабинета „Янев 1“ Асен Василев и Кирил Петков учредиха проекта „Продължаваме промяната“. Проектът ще търси подкрепата на избирателите на 14 ноември. Засега социолозите прогнозират, че ПП ще събере между 10% и 15% от гласовете.
Междувременно държавният глава Румен Радев и вицето му Илияна Йотова се надяват да останат на „Дондуков“ 2.
До 12 октомври е крайният срок, в който тези инициативни комитети трябва да представят подписка с 2 500 валидни подписа в подкрепа на съответните кандидати. Тогава ще стане ясно кои от тези независими двойки ще участват в изборите.
12-те двойки за независими кандидати за президент и вицепрезидент, издигнати от подалите заявления инициативни комитети, са:
Луна Йорданова – Иглена Илиева, Румен Радев – Илияна Йотова, Венцислав Ангелов и Дарина Тодорова, Росен Миленов и Иван Иванов, Боян Расате – Елена Ваташка, Цвета Кирилова – Георги Татунов, Анастас Герджиков – Невяна Митева, Йордан Малджански – Илия Григоров, Марина Малчева – Савина Луканова, Йоло Денев – Марио Филев, Юрий Елисаветов – Иван Йорданов, Лозан Панов – Мария Касимова-Моасе.
Луна Йорданова – Иглена Илиева, Румен Радев – Илияна Йотова, Венцислав Ангелов и Дарина Тодорова, Росен Миленов и Иван Иванов, Боян Расате – Елена Ваташка, Цвета Кирилова – Георги Татунов, Анастас Герджиков – Невяна Митева, Йордан Малджански – Илия Григоров, Марина Малчева – Савина Луканова, Йоло Денев – Марио Филев, Юрий Елисаветов – Иван Йорданов, Лозан Панов – Мария Касимова-Моасе.
Прочети още на: https://www.dnes.bg/izbori-2021/2021/10/04/12-iniciativni-komiteta-izdignaha-nezavisimi-kandidati-za-prezident.505849
От седем мандата – пет върнати. Другите два са отхвърлени от парламента. Така звучи равносметката…
Интернет е вече възрастен, минал е 30 години. Но нали лозунгът на хипитата беше "Не…
По един или друг начин, всеки от нас се стреми към по-балансиран, спокоен и здравословен…
Добро утро! Най-важното е тук: Лос Анджелис Костадин Костадинов ГЕРБ Пожарите в Лос Анджелис…
Младите омбудсмани отбелязват 130 години от рождението на Гео Милев с литературна викторина, съобщиха за…