Поне четирима депутати от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) няма да се съобразят с волята на лидерите на коалицията да подкрепят номинираната от ГЕРБ за конституционен съдия Десислава Атанасова. Това става ясно от позиция на партия „Зелено движение“, която е част от обединението „Демократична България“ заедно с „Да, България“ и ДСБ.
Позицията става факт седмица, след като ГЕРБ издигна Атанасова за конституционен съдия, а лидерите на ПП-ДБ Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов подписаха номинацията ѝ заедно с Бойко Борисов и Делян Пеевски.
ПП-ДБ предложи бившия върховен съдия Борислав Белазелков. В конкурса участва и депутатката от „Възраждане“ Цвета Рангелова. Комисията по конституционни въпроси в парламента изслушва в четвъртък тримата кандидати за две места в Конституционния съд (КС).
Въпреки че идеята е трите формации в управляващото мнозинство – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС да подкрепят Атанасова и Белазелков, от „Зелено движение“ заявиха в четвъртък, че няма да подкрепят колегата си от ГЕРБ. Партията има четирима народни представители – Даниела Божинова, Васил Тодев, Илина Мутафчиева и Владислав Панев.
„Предлагането само на една номинация от страна на ПП-ДБ, без достатъчно предварително вътрешно обсъждане, както и подкрепата за номинацията на ГЕРБ от страна на председателите на коалицията ПП-ДБ, не е съгласувано с политическа партия „Зелено движение“, част от обединението“, се казва в позицията ѝ.
Според „зелените“ номинацията на Атанасова „създава напрежение и съмнения в обществото“ за това дали е достатъчно квалифицирана за поста. Тя няма опит като магистрат, а е била за кратко юрисконсулт в психодиспансер в Русе. Самата Атанасова вече каза, че ще се осланя на дългия си парламентарен опит.
Резерви към нейната кандидатура вече изрази публично и друг депутат от ПП-ДБ – бившият вътрешен министър и преподавател по наказателно право Бойко Рашков. Той определи пред „Сега“ издигането на Атанасова като компромис, „вреден за обществото“.
Конституционният съд (КС) работи в непълен състав от ноември 2021 г., когато изтече мандатът на Анастас Анастасов. През март 2022 г. пък изтече и този на Гроздан Илиев. Оттогава КС заседава в състав от десетима членове. И Илиев, и Анастасов бяха от квотата на парламента.
КС вече се произнесе, че мандатът на двамата нови конституционни съдии ще е 7 години, вместо обичайните 9, тъй като те ще довършват мандатите, започнали след оттеглянето на Анастасов и Илиев.
Здравето на отделителната система е от ключово значение за нормалното функциониране на организма. Подходящите хранителни…
Присъдата на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп по наказателното дело на Сторми Даниелс…
По време на комунизма Хартмут Рихтер бяга с риск за живота си от Източен Берлин,…