Издирват донорите на органи от Молдова. България остава източник на жертви на трафик на хора

Вече има разследване в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) за редица незаконни трансплантации в болница „Лозенец“. За това съобщи в четвъртък вътрешният министър Бойко Рашков пред журналисти.

С цел изясняването на някои факти е установен контакт с представители на Молдова, каза още той. В момента се издирват донори на органи, които са участвалив 14-те случаи на нелегални трансплантации, за които съобщи здравният министър Стойчо Кацаров по-рано през юни.

Проверка на служебното правителство в дейността на болница „Лозенец“ е установила, че са извършвани редица нарушения, свързани с източване на здравната каса и извършване на трансплантации в нарушение на закона. В резултат беше освободено ръководството на лечебното заведение.

На 3 юни Кацаров съобщи, че между 2019 и април 2021 г. в болница „Лозенец“ са извършени 14 трансплантации на бъбрек от жив донор. Българският закон не позволява такива трансплантации, освен ако няма пряка родствена връзка между донора и реципиента. Донорите обаче са били от Украйна или Молдова и властите имат основания да смятат, че липсва роднинска връзка между тях и реципиентите.

В България висок брой хора стават жертви на трафика на хора. За това беше съобщено още след брифинга на Националната комисия за борба с трафика на хора и Специалният представител и координатор за борбата с трафика на хора към ОССЕ Валиант Ричи.

В това число влиза и продажбата на органи и новородени, каза Ричи. Предмет на неговото посещение е трафикът на хора сред етническите малцинства и други уязвими групи, включително непридружени деца, търсещи убежище и мигранти, преминаващи през територията на България.

Подобряване на общата икономическа ситуация ще допринесе за справяне с този проблем, посочи той. По думите му е нужна силна политическа воля и ресурсно обезпечение за ефективна борба с това престъпление.

Необходими са сериозни усилия, за да се пречупи усещането за ненаказуемост, защото 2/3 от присъдите са условни и така осъдените не изтърпяват ефективни присъди, посочи още Ричи. По думите му е необходимо по-пълно събиране на статистика, защото само така ще има по-ясна картина на базата на която може да се оформят по-добри политики.

В нашата страна обръщаме изключително голямо внимание на това деяние, каза на свой ред вътрешният министър Бойко Рашков. Според данни на прокуратурата за 2020 г. жертви на трафик са 458 българи. Най-много са жени – 379, 61 мъже и 31 деца. 336 лица са станали жертва на сексуална експлоатация, трима от тях са мъже, а 24 са деца. Пак за 2020 г. сигналите са под 100. За тази година сигналите са едва шест.

България остава сред страните източник на жертви. Причина за това е ниският стандарт и бедността на някои слоеве на населението, посочи Рашков. Наказанията за това престъпление в момента са либерални и това не може да окаже превантивен ефект, смята той и предложи да се помисли в посока завишаването им.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Arhiv