Експозицията ще бъде виртуална заради усложнената пандемична обстановка и ще може да бъде разгледана до 12 ноември, разказа Мария Славова, председател на сдружението.
Събитието е с подкрепата на Община Казанлък по проект „Взаимопомощ 3“ на програма „Европейски корпус за солидарност“. Повечето от дейностите се осъществиха в НЧ „Пробуда“ 1920 в село Копринка. Там децата се учиха как да бъдат по-екологично настроени. Във виртуалната изложба ще могат да бъдат видени и снимки на произведения, направени от рециклирана хартия, каза още Мария Славова, предаде Радио Стара Загора.
Различни фотоси разказват за дейностите на доброволци от различни държави по време на еко фестивала.
Доброволческите проекти предлагат възможности на младите хора да участват в дейности за солидарност и да помагат да се отговори на установените нужди в местните общности.
Доброволческата дейност може да се извършва в държава, различна от държавата на пребиваване на участника (в чужбина) или в държавата на пребиваване на участника (на национално равнище). Младите хора могат да извършват доброволческа дейност индивидуално или в екипи, а дейностите могат да продължат до 12 месеца.
В област Стара Загора сдружение Младежки център за развитие – „Взаимопомощ“ – Казанлък, работи по проекти на Европейската комисия от 2009-та година, когато посреща и първия си доброволец. Вече има и одобрен проект в 2 части „Зелена Европа“ и „По-зелена Европа“ по новата програма Европейски корпус за солидарност за периода 2021—2027 г.. За него трябва да пристигнат 4 ма дългосрочни доброволеца и 12 краткосрочни в Казанлък, каза Мария Славова.
Европейският корпус за солидарност подкрепя младите хора на възраст между 18 и 30 години, които желаят да участват в доброволчески дейности в различни области. Това каза Соня Господинива, говорител на Европейската комисия по въпросите на куктурата, образованието, спорта и младежта.
Тазгодишният приоритет ще бъде здравеопазването и ще мобилизира доброволци за работа по проекти за справяне с предизвикателствата в тази сфера, включително въздействието на пандемията от COVID-19, и възстановяването.
Новият Европейски корпус за солидарност подкрепя общите политически приоритети на ЕС, като дава възможност на организациите и младите хора да работят за тяхното постигане. Особено внимание се обръща на четири направления
насърчаване на приобщаването и многообразието;
„по-зелени“ проекти и насърчаване на екологично устойчиво и отговорно поведение сред участниците и участващите организации;
подкрепа за цифровия преход чрез проекти и дейности, които повишават цифровите умения, насърчават цифровата грамотност и развиват разбиране за рисковете и възможностите на цифровите технологии;
насърчаване на участието на младите хора в демократичните процеси и гражданската ангажираност.
Със специално заделен бюджет от над 1 милиард евро за периода 2021—2027 г. новата програма предоставя възможности на около 275 000 младежи да помогнат за справяне с обществените и хуманитарните предизвикателства чрез доброволческа дейност или чрез създаване на свои собствени проекти за солидарност. За действия през първата година са налични над 138 милиона евро.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…