Колкото и да ни е тъжно да го признаем, много хора изневеряват на половинките си. Напоследък стават все по-популярни и тъй наречените “микроизневери”, които вече се проучват сериозно от западните психолози.

[ad id=“263680″]

1. Какво е “микроизневяра”?

Микроизневярата е поредица от уж незначителни действия, които показват, че човекът емоционално или физически е съсредоточен върху друг, а не върху партньора си. Лъжите за съществуването на странични взаимоотношения, общуването с бивши гаджета в социалните мрежи, кореспонденцията с някого без знанието на партньора – има много разновидности на тази мини-изневяра. Разбира се социалните мрежи и приложенията за запознанства са изиграли своята роля за разпространението на това явление. Но и преди тях сме разполагали с SMS, а още по-рано – с писма и бележки.

2. Може ли микроизневярата да разруши връзката?

За някои това е пряк път към пълноценната изневяра, когато лекото писмено общуване прераства в любовна връзка. Освен това серийният “микроизневеряващ” понякога се държи по-внимателно с партньора, изпитвайки известно неудобство пред него.

Но основният проблем е, че много хора изобщо не разбират, че изневеряват! Според тях коментарът или съобщението, адресирано до някой друг, не е голяма работа. Но всичките тези малки убождания издълбават пропаст във връзката и партньорът разбира, че нещо не е наред.

[ad id=“218001″]

Ако в двойката няма пълноценно и искрено общуване, тази странна ситуация може да продължава години наред.

3. И все пак – това изневяра ли е или не?

Трудно е да се отговори на този въпрос. В общия случай микроизневярата може да стане причина за тревога. Тя има потенциала да прерасне в пълноценна изневяра, а и като цяло тайните не спомагат за добрите отношения в двойката. Освен това романтичните стремежи към друг човек, дори и изразени в незначителни действия, вече са явен признак на изневярата.

4. Как да поправим нещата? Микроизневярата няма да разруши връзката, ако бъде спряна навреме.

Решението е просто – да си поговорите. Ако забележите подобно поведение у себе си, според специалистите можете да се спрете сами. Това няма да ви освободи от необходимостта да поговорите с партньора, но в резултат на диалога отношенията ви могат дори да се заздравят.

[ad id=“218548″]

Важно е също така да разбирате какво се смята за изневяра във вашата двойка и колко далеч можете да стигнете, без да прекрачите рамките на допустимото. Връзката между двама души се гради на доверието и уважението. Помислете добре дали за един “микрофлирт” си заслужава да изгубите това, което вече имате.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.