Снимка: Архив Ройтерс |
От 1 ноември цената на природния газ в България ще бъде 93,19 лева за мегаватчас, което означава поевтиняване от 1,4% спрямо 1 октомври. Това е съществена промяна спрямо очакванията до днес.
Заявлението на „Булгаргаз“ от 11 октомври беше за ръст на цената от 32% до 124,76 лева за мегаватчас.
Но „Булгаргаз“ е успял да договори допълнителни количества газ със „значително по-ниска цена“ от „Газпром Експорт“. Така цената от 1 ноември ще бъде 93,19 лева за мегаватчас. Това е с 33% по-ниско спрямо заявлението от 11 октомври и с 1,4% надолу спрямо цената от 1 октомври.
На 1 октомври КЕВР одобри цена от 94,54 лева за мегаватчас.
Поевтиняването е много важно за всички топлофикационни дружества, отбеляза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по време на брифинг в Министерския съвет.
„Едно поскъпване от 32% би имало катастрафално отражение върху топлофикационните дружества и по-специално за „Топлофикация София“, заяви още той.
В резултат на предоговарянето новата цена носи предимство от 40 млн. долара за българските потребители през ноември, изчисли още Иван Иванов. Цената от 1 ноември е два пъти по-ниска спрямо европейските газови хъбове.
С „Газпром Експорт“ обсъдихме спорни договорни въпроси и през ноември получихме допълнителни количества газ при изгодни цени, обясни от своя страна директорът на „Булгаргаз“ Николай Павлов.
„Това не е подарък. Имахме спорни въпроси, които решихме и в резултат на това можем да вземем количества, които са на значително по-ниска цена“, категоричен беше Павлов. Той отказа за даде повече подробности, обяснявайки че двете страни са подписали договор за конфиденциалност. Преговорите са продължили малко повече от месец.
Това са допълнителни количества, които са били обект на спор, допълни още директорът на газовия оператор на въпрос дали това са количества газ, които „Булгаргаз“ не е получил през 2020 година.
Павлов очаква цената на природния газ у нас през декември да има ново понижение, но отказа да посочи в какъв размер.
Цената на газа се отразява директно върху цената на топлофикационните дружества, защото 80% от нея се формира от цената на газа. Но как ще се отрази това на сметките на битовите потребители и върху цената на електроенергията, ще стане ясно едва в началото на декември. Иван Иванов беше категоричен, че интензивно се работи за мерките за смекчаване на ефекта от скъпите енергийни ресурси върху бита.
Иванов увери още, че интересите на битовите потребители ще бъдат защитени и няма да се допусне сериозно повишаване на цените.
„Булгаргаз“ гарантира доставките за всички свои потребители, увери още Николай Павлов. Компанията има с 15% повече нагнетени количества природен газ в „Чирен“ и в компанията не очакват проблеми с доставките.
Понижението в цената ще промени и ситуацията в „Топлофикация София“ и исканата от дружеството държавна подкрепа, допълни и служебният министър на енергетиката Андрей Живков, който също участва в брифинга в Министерския съвет.
Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…
Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…