Обичайно пукането на врата се извършва от някои хора за облекчаване на напрежението в областта на шията. Това обаче може да доведе до някои нежелани странични ефекти като болка, остеоартрит и инсулт.
Tова каза пред социалната мрежа за здраве credoweb.bg Ташо Ташев, специалист по физикална и рехабилитационна медицина в Стара Загора
Изпукването на врата произвежда пращене, подобно на това, което чуваме, когато някои хора изпукват пръстите си за намаляване на стреса. Някои мъже правят това нарочно чрез усукване и завъртане на шията след ставане от леглото или от всяка по-продължителна позиция. Много хора правят това обичайно и несъзнателно, но пукането на врата може да бъде вредно.
Вратът се състои от седем цервикални кости, наречени прешлени, които са подкрепени от мускули, сухожилия и връзки. Те осигуряват мобилност и подкрепа за главата и шията, което ни позволява да се навеждаме, обръщаме и движим без стрес. Гъста течност (синовиална течност) обгражда всяка става, като я смазва и подпомага движението. Тази течност съдържа азот и въглероден диоксид, който може да образува мехурчета. Преместването ставите на врата може да увеличи налягането в мехурчета и да доведе до спукването им. Този процес, наречен кавитация, е водеща причина за изпукването на врата.
Изпукването на врата може да има нежелани ефекти:
Шийният остеоартрит (наричан още цервикална спондилоза) се развива при хора след 50-годишна възраст. Дисковете между шийните прешлени деградират и губят способността си да осигуряват „възглавница“ между костите. Когато шийните прешлени и техните връзки станат по-дебели, те навлизат в пространството между костите и то става по-малко. Това води до скованост и болки в шията, а също така до пукане при по-възрастни хора. Цервикалната спондилоза също може да се дължи на неправилна стойка.
Болки във врата – изпукването може да намали мобилността на шията след известно време. Това се дължи на стреса на хрущялите около прешлените, което води до дегенеративни промени, характерни за артрит. Това води до възпаление и болка във врата, като налягането се натрупва върху нервите.
Артроза – обичайно изпукването причинява значителен стрес върху ставите на врата. Това може да доведе до нестабилност, което индуцира образуването на костни мостове между прешлените, като тялото се опитва да стабилизира свързването. Все пак това не е нормален процес и може да доведе до постоянно и необратимо стабилизиране, наречено остеоартрит.
Инсулт – изследвания показват, че инсулти, срещащи се при хора на възраст под 60 години, може да се дължат на обичайното изпукване на врата. Повтарящото се пукане на врата може да причини наранявания на кръвоносните съдове в областта на шията и най-вече на артериите, минаващи около шията към мозъка. Тези увреди на артериите могат да доведат до кървене и образуване на кръвни съсиреци, които могат да стигнат до мозъка. Там те могат да блокират притока на кръв, което може да лиши мозъка от кислород. Инсултът, причинен от изпукването на врата, може да е незначителен, но може да доведе до исхемична атака и това да бъде фатално.
Oще теми от областта на кинезитерапията – в credoweb.bg.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…