Categories: Бизнес

Израел предупреди за „новата ос на злото“

 Снимка: EPA/SERGEI SAVOSTYANOV

Пътуването на Владимир Путин оказва влияние и след края си. Във вторник вечерта президентът на Русия се срещна с колегите си от Иран и Турция в Техеран – сега срещата на върха се анализира интензивно в Израел. Демонстративната дружелюбност на Русия към Иран е предупреждение за всички съюзници на САЩ в Близкия изток, твърдят в Ерусалим.

Всичко това затвърждава и разделението на Близкия изток, твърди изследователката на Русия Ксения Светлова, която преподава регионална външна политика в Еврейския университет в Ерусалим. Сега има „ос САЩ-Израел-Саудитска Арабия и ос Русия-Иран-Беларус-Северна Корея“. Тя нарича последната „новата ос на злото“. Бъдещата му динамика ще застраши Израел, опасява се Светлова, цитирана от Handelsblatt.

Тристранната среща на върха се възприема от Светлова и като ясно обявяване на война на Джо Байдън. От Ерусалим и Джеда миналата седмица президентът на САЩ призова Израел и арабските страни да се противопоставят на нарастващото руско, китайско и иранско влияние.

Израел и САЩ са особено загрижени за заплахата от ядрени оръжия в Иран. В краен случай САЩ няма да се поколебаят да използват сила, за да избегнат ядрена заплаха от страна на Иран, заяви американският президент.

За действия срещу Иран САЩ разчитат на обединен Близък изток и по-тясно сътрудничество между Израел и арабските му съседи. Бившите съперници установиха дипломатически и икономически отношения, подчерта Байдън – препратка към сближаването на няколко арабски държави с Израел по силата на т.нар. споразумения от Абрахам. Саудитска Арабия все още не признава Израел, но наскоро обяви отварянето на въздушното си пространство за полети от и до Израел.

Още по темата

Основна тема на президентството на Байдън е съревнованието между системите; той е убеден, че демокрациите са по-добри от авторитарните режими. В Израел това изказване на Байдън беше посрещнато особено добре: „Няма да оставим вакуум в Близкия изток, който Русия или Китай да запълнят.“

Политологът Светлова оценява пътуването на Путин до Техеран като отговор на тази нова близкоизточна дипломация от страна на Байдън. Путин е искал да покаже на американския президент, че не е изолиран и работи върху силово-политическа противотежест на този евентуален нов съюз.

Ядрената сила Северна Корея реагира наскоро и на засилените дипломатически инициативи на САЩ в региона. Пхенян заяви, че ще увеличи собствената си военна мощ.

В Израел обаче икономическите теми на тристранната среща на върха в Техеран също бяха посрещнати с интерес. По-конкретно, газовото споразумение между Русия и Иран на стойност милиарди евро, което беше обявено преди началото на срещата на върха. Експертът по Иран Мачей Войтал смята, че то има за цел да подчертае, че иранско-руското сътрудничество в енергийния сектор работи по-добре от това между Саудитска Арабия и САЩ.

Русия е твърде слаба в икономическо отношение, за да стабилизира Иран

Ръководителят на инвестиционната компания Amtelon Capital обаче посочва, че това е само декларация за намерения. Преди четири години, пояснява той, Москва вече е имала намерение да се включи интензивно в иранската газова промишленост. „Но нищо подобно не се случи“, казва Войтал. Путин иска да даде да се разбере, че инвестира в Иран, докато всички останали се въздържат.

Ето защо Войтал гледа на анонса преди всичко като на „политическо изявление“. Путин едва ли би могъл да окаже икономическа подкрепа на Иран, тъй като двете страни произвеждат сходни продукти и всъщност са конкуренти.

Понастоящем двустранната търговия възлиза на два милиарда долара годишно, което представлява два процента от общата външна търговия на Иран. През януари иранският президент Раиси заговори за петкратно увеличение. Въпреки това Иран можел да бъде полезен на Русия като център за заобикаляне на санкциите. „Русия използва иранската инфраструктура, за да продава в страни като Пакистан или Индия“, казва Войтал.

Във военно отношение също има малко възможности за сътрудничество между Русия и Иран, казва израелският анализатор на Близкия изток Ехуд Яари. Путин би искал да закупи безпилотни самолети от Иран, а Техеран мечтае да оборудва своите изтребители и танкове с руска технология. Но това е нереалистично, казва Яари.

Москва се нуждае от своята оръжейна индустрия за войната в Украйна. А Техеран не е в състояние да достави достатъчно безпилотни самолети, защото аятоласите ще трябва да инвестират в заводи. Но преди всичко: иранските дронове летят с двигатели от Европа, които не могат да бъдат закупени заради санкциите.

Израел пък се счита за световен лидер в областта на технологиите за дронове. Повече от десет години Израел използва безпилотни самолети, за да атакува цели в ивицата Газа.

https://www.investor.bg/

Arhiv