Тече последното десетилетие на 19-и век в Саксония. На един беден алкохолик, собственик на кафене, се ражда син. Близо 30 години по-късно този син, без да знае друг език освен немски, се превръща в един от първите и най-големи пропагандатори на комунистическата идеология на Запад.
С ораторските си умения той успява да създаде огромна мрежа от вестници, издателства и продуцентски къщи в целия свят – от САЩ до Япония, надзиравани и контролирани от тайната полиция на Кремъл.
Историята на Вили Мюнценберг е една от общо 16, които френският журналист Бернар Льоконт е събрал в книгата си „КГБ – Истинската история на съветските тайни служби“. Тя беше публикувана в края на януари и на български език от издателство „Сиела“ и преведена от Гриша Атанасов – дългогодишен преподавател в специалност книгоиздаване в журналистическия факултет на Софийския университет.
Според преводача епизодът за Мюнценберг е един от по-малко познатите, свързани с руската политическа полиция. Той „ярко представя как КГБ работи с интелигенцията, с културните среди на Запада“, казва Атанасов пред Свободна Европа.
По негови думи българските читатели познават останалите епизоди и от други издания. Но новото в книгата на Льоконт е увлекателният разказ, който я прави подходяща за по-младите читатели и за онези, които не са се срещали с тези истории. Всяка от тях е „сама по себе си като шпионски роман“, казва Атанасов.
Друга отличителна черта по думите му е препратката към настоящето в епилога, в който КГБ вече носи ново име – ФСБ (Федерална служба за безопасност), и постепенно си връща значимото място във „вертикалата на властта“ при управлението на президента Владимир Путин.
Льоконт пише „документалистика от висока класа“, казва Гриша Атанасов, който през 2022 г. преведе и друга книга на автора – „Тайните на Кремъл“ с други 15 ярки епизода от историята на Русия.
Френският журналист Бернар Льоконт е също редактор и автор на документални книги. Той е бивш журналист в издания като La Croix и L’Express, както и главен редактор на Médiaspouvoirs и на списание Figaro. Разчита само на потвърдена от няколко източника информация и обича да работи с документи, казва Атанасов.
Темите на книгите му включват края на комунизма в Европа, съветско-френските отношения, Ватикана. Той е и един от малкото западни журналисти, които успяват лично да разговарят с Михаил Горбачов, като по-късно с помощта на тези интервюта написва биографична книга за него.
Льоконт започва разказа за КГБ малко преди създаването на мрачната институция – от нейния прототип Охранката, департамент на вътрешното министерство. По времето на император Александър Трети тя се превръща в пълноценна администрация, специализирана в наблюдение, проникване, разследване, провокации, вербуване, изнудване, лишаване от свобода и убийство на потенциални терористи, пише Льоконт.
Именно на база на Охранката Феликс Дзержински, верен съмишленик на Ленин, основава ЧК (Чрезвичайна комисия), първата от редица абревиатури, с които е назовавана политическата полиция на Кремъл оттогава – ГПУ, ОГПУ, НКВД, МГБ, МВР и накрая КГБ.
„Ние не водим война срещу отделни хора. Ние изтребваме буржоазната класа. Не търсете документи и доказателства при разследването на това, което обвиняемият е извършил с дела или думи срещу съветската власт“, ще напише по-късно Дзержински.
Създаденото от Дзержински на практика заживява свой живот и продължава да се развива до края на съществуването на Съветския съюз. „Изтребването“ остава част от арсенала на тайната полиция и понякога обхваща не само буржоазията, но и някои от най-верните служители по високите етажи на структурата.
Така се случва с Лаврентий Берия, ръководител на НКВД, който по-късно, вече след смъртта на Сталин (март 1953 г.), става първи вицепремиер при премиера Маленков. В последвалата борба за власт той самият е арестуван по обвинение в заговор, заедно с шестима предполагаеми съучастници е съден тайно и разстрелян през 1953 г.
Не е пощаден и Вили Мюнценберг, който въпреки мащабната си пропаганда, сравнявана с тази на Йозеф Гьобелс в нацистка Германия, след смъртта си е намерен край Гренобъл, Франция, със следи от удушаване.
Един от малкото позитивни примери за успешно противопоставяне на режима в книгата на Льоконт е епизодът за бившия инженер от украински произход Виктор Кравченко, който по време на Втората световна война успява да се укрие в САЩ и дори написва бестселър на име „Аз избрах свободата“. В него той описва тъмните практики на Кремъл, непознати дотогава на американското общество.
НКВД прави всичко възможно да очерни името на Кравченко, а френският комунистически седмичник „Ле Летр Франсез“ публикува „злостна статия“ по думите на Льоконт, според която Кравченко е „жалка личност“, която е трябвало да се върне в Москва, за да бъде съдена за „сериозни финансови злоупотреби“. Бившият инженер успява да спечели дело за клевета срещу изданието. Години по-късно, през 1966 г., се самоубива.
Случилото се с Кравченко напомня на някои от историите в книгата „Троловете на Путин“ на финландската журналистка Йесика Аро, в която тя описва някои съвременни очернящи кампании на руски интернет тролове срещу публични личности на Запад, включително срещу нея самата.
В книгата на Льоконт „виждаме корените на това явление, то не е от днес“, казва Атанасов.
„Всичко, което има в тази книга, което е вършил КГБ, го откриваме и в това, което върши днешна Русия, като се започне от отравянията, преследванията в чужбина на врагове, саботажи и се стигне до агентите на влияние, ухажваните и купувани интелектуалци и журналисти“, казва още преводачът в свое интервю за БНР.
На 20 август 2020 г. най-известният критик на Кремъл Алексей Навални беше отровен с нервнопаралитично вещество от групата на Новичок. Той се лекува в Германия, а при завръщането си в Русия беше заловен, осъден и затворен да излежи ефективна присъда по старо дело в трудов лагер.
През 2018 г. бившият двоен руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха отровени в Лондон, като Великобритания разследва и обвини няколко руснаци за покушението.
От началото на войната си в Украйна Москва въведе тежка цензура в Русия, вследствие на което бяха арестувани хиляди граждани. Журналисти бяха осъдени на затвор за „фалшиви новини“, които не съвпадат с тезите на Кремъл за развитията във войната.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…