Categories: България

ИИ ще задълбочи поколенческата пропаст „учители – ученици“

Навлизането на изкуствения интелект и дигитализацията като цяло вече доведоха до колосална промяна в образованието. Много ще се задълбочи поколенческата пропаст между учителите и техните ученици. Образователната система има изключително силна нужда от обучение на преподавателите, което е целенасочено, ориентирано към резултата и поставя учителите в центъра, но в името на техните ученици. Никой не оспорва, че имаме и добри учители и добри училища, а имаме и традиции, но фактите са факти. Учениците не са подготвени за едно бъдеще, което ние, като възрастни не можем да си представим, но сме длъжни да ги въоръжим с тези знания, умения и нагласи, които ще ги направят успешни. Това каза Нели Колева,  директор „Стратегически партньорства“ във Фондация „Заедно в час“, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

„Където и да погледнете, каквато и статистика да изберете, българските ученици не се справят добре. Не се справят добре на държавните зрелостни изпити, а след седми клас на националното външно оценяване само 35% се справят с математиката, 53% – с българския език и литературата. Статистиката на  PISA показва почти 50% неграмотни, а хората, които нито учат, нито работят, нито са в процес на преквалификация са почти 20% – 19,2%“, каза Нели Колева.

Тези данни ни казват, че ние не се справяме със задачата си да образоваме младите хора. Причините са няколко. Когато човек не се справя с нещо обикновено, независимо каква е сферата, първата причина е, че отказваме да го видим и с всички сили се съпротивляваме, добави Колева. „Непрекъснато говорим за тези 150-200 отличници, които носят медали и с които се гордеем. Ние трябва да се гордеем с тях, но това съвсем не е постижение на нашата образователна система. Това са единици, които се справят добре, въпреки образователната система, а не благодарение на нея“.

Системата наистина е консервативна, в нея трябва много внимателно да се пипа и не бива това да се прави от който и да е, подчерта гостенката. „Това трябва да бъде обект и на много широк обществен консенсус, но как влизаме от 19 век (това, което в момента е образованието), в 21-ви, е много, много трудна задача. Тя минава през това кои са педагозите, кой влиза в класната стая, как преподава, как се изгражда целият процес“.

„Липсата на стабилно управление в последните две години наистина се отрази много на образованието. Ние направихме крачки назад в някои много важни сфери. Други важни реформи просто не се провеждат. Струва ми се, че в дневния ред на цялото общество образованието е на едно от последните места. А това не трябва да е така“, каза Нели Колева.

Целият коментар – на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

 

https://www.dnes.bg/

Arhiv