Categories: Бизнес

Икономист: Рекордните печалби от износа на ток да се върнат като помощ за бизнеса

България като цяло печели от това, че има голямо търсене на електроенергия на международните пазари. Разходите за производство на ток у нас са същите, а приходите са много по-високи и износът е по-висок. Това ще доведе до милиарди допълнителни приходи в държавните енергийни компании и в бюджета през ДДС, през дивиденти, през цената на квотите. Следващият парламент трябва да използва тези ресурси, за да подпомогне както бизнеса, така и населението. Това заяви Георги Ангелов, старши икономист от институт „Отворено общество“, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Той отбеляза, че България не се влияе от повишените цени на природен газ, както останалите европейски държави, тъй като производството на ток у нас е предимно от въглищни централи и АЕЦ „Козлодуй“, където разходите за производство не са се повишили.

„Въпрос на политическо решение е част от тези печалби от продажба на ток да се върнат на бизнеса и домакинствата. Пари има заради скъпия ток и с тях могат да се компенсират пострадалите. Това трябва да бъде първата работа на следващия парламент – да направи втора актуализация на бюджета и тези пари да се върнат на потребителите, така че те да не страдат от този геополитически въпрос. Няма причина държавата да разполага с милиарди повече в приходи и да не ги върне на потребителите, които са ги платили“, посочи Георги Ангелов. Той е оптимист за „една бърза актуализация заради енергийната система“. 

Още по темата

Икономистът поясни по отношение на ситуацията на енергийния пазар в Европа, че Русия в момента задържа допълнителните доставки, за да принуди по-бързото лицензиране на „Северен поток 2“. 

Антикризисните мерки на правителството помогнаха да се запази производственият капацитет и тези сектори ще могат да се възстановят много бързо, смята Ангелов. Някои от мерките, особено в социалните сфери като здравеопазването, могат да бъдат запазени, за да станат по-привлекателни за привличането на нови кадри.  

Като притеснително икономистът посочи бързия растеж на ипотечното кредитиране.“ Това вдига цените на имотите и строителството и макар да помага за възстановяването на икономиката, „може би вече стига до притеснителни нива на имотното кредитиране. Вече има риск за недвижимите имоти – дори наближаваме балон“, каза Ангелов.

Запитан за евентуалното членство на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Ангелов коментира, че за това ще трябва редовно правителство, което да извърши реформи. Страната може да спечели много от процеса на споделяне на политики и мерки, който се случва на този форум, каза той.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv