Снимка: Jasper Juinen/ Bloomberg L. P. |
Трябва да се знае, че ще има рецесия и намалено потребление; рецесията ще сложи край на инфлацията в България и глобално. Тази прогноза пред Bulgaria ON AIR направи икономистът и преподавател в УНСС доц. Виктор Йоцов.
По думите му рецесия ще има и тя ще сложи спирачки на инфлацията както за България, така и на световно ниво.
„Страхът от инфлация води до инфлация. Инфлацията тръгна далеч преди войната в Украйна. Огромната ликвидност, огромните задължения, дългът, който беше натрупан, паричната политика с много ниски лихвени проценти – всичко това натрупа излишна ликвидна маса“, посочи той.
По думите му дълго време е задържана инфлацията да не избухне, но заради войната в Украйна тя се ускорява световно. Той е категоричен, че до голяма степен инфлацията в България е привнесена.
„С неумела фискална политика не можем да укротим инфлацията. Голяма част от мерките я подхранват, те не са антиинфлационни“, посочи Йоцов и добави, че трябва да се помага с конкретна политика на хората, които имат най-голяма нужда.
Икономистът напомни, че горивото поскъпна, преди да влезе „несправедливата мярка за 25 стотинки“. „Инфлацията е изяла увеличението на пенсиите още преди да са получени. Много от партиите ненужно плашат хората с приказки, че ако не се състави правителство, едва ли не ще дойде краят на света. По-добре ужасен край, отколкото ужас без край“, коментира доц. Йоцов.
Що се отнася до Националния план за възстановяване и устойчивост, той напомни, че есента страната ни очаква да получи авансова сума от 2,5 млрд. лева, но в комисии са минали само 7-8 закона, а останалите се подготвят. „По време на служебното правителство нищо не пречи на администрацията да работи и да подготви тези закони, които да влязат с новия парламент“, съветва ученият
Йоцов заяви, че няма да се изненада, ако в края на годината се наложи да бъде направена поредна актуализация на бюджета.
Според него увеличението от 32% в цената на газа е сериозно. Икономистът напомни, че договорът с „Газпром“ изтича в края на годината и съветва плащането да се обсъди и да се вземе мнението на работодателите. „Залъгват ни с цените и редовните доставки на втечнения газ. Азербайджанският газ не е чак толкова по-евтин“, заяви Йоцов и допълни, че в следващ етап може да е много по-скъп.
Как се управляват кризите и какви са рисковете пред българската икономика? Може ли да се осигурят редовни доставки и технически страната ни да работи без руски петрол? Откъде ще дойдат проблемите с парното и топлата вода в София? Защо не трябва да има таван на цените? В какво е по-добра програма с ваучери или купони?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…