Categories: Дунав мост

Илиян Василев: Идва край на модела Пеевски – паразитът, който се лепи за публичните средства

По-страшен е сривът в ценностите, който оставя този модел –  липса на уважение към труда; към човека, който рискува повече и който заслужава да управлява

Иван Гешев в момента е хербарий, доста е нефункционален. Заливан е от сигнали, по които трябва да се намеси, но той не е свободен човек – вързан е с цялата тази схема. Той е назначен на длъжност не за да върши работа, а за да опакова интересите на други хора и да ги защитава. Колкото по-несъстоятелен изглежда с всеки ден, в който валят отговорности, които той не изпълнява, толкова повече се приближава краят му.

Това каза Илиян Василев в интервю за вестник „Трета възраст“:

–        На 2 юни САЩ наложиха санкции на  трима българи за значителната им роля в корупцията в България, както и мрежата им от 64 организации. Става дума за бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, бившия хазартен бос Васил Божков, укриващ се в Дубай, и Илко Желязков, познат като „лейтенанта на Пеевски“, прокарващ интересите му в управлението на държавата. Защо не чухме кои са корумпираните?

– Законът „Магнитски“ е писан за корумпиращите и в дадения случай са посочени няколко видни примера. Никой не си представя, че САЩ  детайлно ще изследват и решават проблема с корупцията в България. Това е задача на българските институции и обществото, което избира политическите си представители.

–  Предвид досегашните резултати в борбата с корумпираните ще се справим ли?

– Зависи как дефинираме задачата „справяне“. Ако е като съществено намаляване на корупционния индекс – това е постижима задача, но премахване на корупцията е невъзможно. Проблемът ни в момента е, че нивата на корупция блокират държавата, блокират развитието на системите за сигурност, на обществото и перспективите на всеки от нас. Без освобождаването ни от нея не можем нито да бягаме, нито да летим, а само да кретаме, но не задължително напред.

–        На пресконференция Борисов се прекръсти, че не е взел стотинка от Божков. Вярвате ли му?

– Не искам да коментирам моралните устои на този човек – всички знаем, че при него истината е разтегливо понятие. Познавам го – буквално той може и да е прав: сигурно не е вземал пари лично от Божков. Но това по никакъв начин не означава, че не е вземал пари от него през някого. Няма как  67 млн. лв., дадени от Божков, да изчезнат.  Нали знаете: ако някой ходи като патица, изглежда като патица и издава звук като патица, по всяка вероятност е патица. Няма как 67 млн. лв. да изчезнат, въпреки че Борисов повтаря: не съм ги взел.

–        Версията Мая Манолова да е „настоящият партиен лидер“, подкупван от Божков, много се харесва на ГЕРБ. Защо да не е тя?

– 67 млн. лв.?! Дайте да говорим сериозно! Това е другият жанр – всички са маскари. Така голямата маскара се крие зад идеята, че всички са маскари.  Мая Манолова не е била на власт. От другата страна е  бившият премиер, с ролята му, с неговото свръхголямо влияние. От гледна точка на ползите за обществото и за да изчистим този проблем, естествено, че съсредоточаваме вниманието върху Борисов, Пеевски и Доган, а не върху хора, които са били без власт.

–        Американците посочиха лица от ДПС, ВМРО, „Българско лято“ и две второстепенни фигури от ГЕРБ. Пожален ли е ГЕРБ?

– Зависи как го гледаме. От една страна, те посочиха общоизвестни лица, които всички знаем – с изключение на Желязков, но който се занимава с енергетика, е наясно кой е той. Да, американският прочит на проблема с корупцията не е равномерен, но те имат право да преценят по свои критерии на какво да наблегнат. Посочените примери са доста значими. В дадения случай Пеевски и Илко Желязков са в една група  – дават важния човек, както и „лейтенанта“ зад него, за да покажа схемата.

Идеята на тези санкции е да подпомогнат българското общество да се справи със своя проблем, като посочат първи и втори план – там са и тримата „паспортаджии“.

–        Във видеообръщение  от 3 юни лидерът на ЕНП Манфред Вебер обяви: „ЕНП иска надежден партньор в България, какъвто е ГЕРБ.“  Вашият коментар.

– След излизането на Великобритания от ЕС балансите в ЕС се нарушиха, защото Германия започна да има доминиращо влияние. Нейните вътрешни усещания за целесъобразност, ползи и интереси я отведоха до това  тя да пренебрегне цяла Източна Европа, да сключи сделка с Русия срещу интересите и на НАТО –  да реализира Северен поток. Сега Вебер гледа на интереса си – за да си реши уравнението на евродепутатските баланси в  Европарламента.

ГЕРБ е рожба на германската политика. Самият Борисов се хвалеше, че германски фондации и канцлерът Меркел са направили възможно създаването на ГЕРБ и удържането  му на власт 12 г. Очевидно е, щом Германия има такава политика, оценката за германската политика в България ще се промени. Няма как ние да гледаме, че имаме огромен проблем като корупцията, че носителите на тази корупция са свързани с управление, което е стратегически партньор за германските политици, и да припознаваме Германия като носител на новото, европейското и ценностното в развитието на ЕС.

–        Санкциите по закона „Магнитски“ поставят засегнатите в изолация – мерките обхващат почти всички важни пазари в света и цената на бизнеса с тях е прекалено висока. Означава ли това икономическа смърт за Божков и Пеевски?

–        Не.  Санкциите  „Магнитски“ нямат незабавен термоядрен ефект да ликвидират бизнеса. Целта е да се  затрудни достъпът до публични средства.

Пеевски като човек беше създаден въз основа на публични средства. Преди това беше „Момчето с опела“. В момента, в който му се прекъсне достъпът до публични средства, той  ще се върне като  „Момчето с опела“.  В България моделът „Пеевски“ е модел на особено предприемачество, което няма нищо общо със световните стандарти за предприемачество. Хора като Илън Мъск, Бил Гейтс, Джеф Безос или българи като Ивайло Пенчев рискуват – вземат капитал, развиват се, печелят. А хора като Пеевски направиха модела на приспособленеца, на паразита, който се лепи за публичните средства – при него няма и никога не е имало съотношение „разход-ефект-логика“. Той харчи парите, защото  знае, че не са от клиентите, от приходите на пазара, а от възможността да подкупи държавния чиновник, който да му даде публични средства. А като направи престъпление, след това да бъде защитен от прокурора, когото също е купил. Това е един изумителен кумулативен негативен ефект върху цялостното развитие  – веднъж с прякото си действие и щети, които нанася с корупцията, второ с подмяната на ценности у младите хора. Това е много опасно – бих казал, че е по-опасно, защото обществата така са направени – ако някой открадне 10 млрд. лв., рано или късно, в рамките на няколко години тези пари ще се компенсират. Но сривът в ценностната база –  уважение към труда; към човека, който работи повече, който рискува повече; към меритокрацията – тези, които заслужават да водят да ни водят, се наследява и това е много по-страшно.

– Американският посланик Херо Мустафа отказа среща с главния прокурор Иван Гешев. Какъв знак е това и  означава ли, че има реална възможност Гешев да не изкара мандата си?

– Напълно. Гешев в момента е хербарий,  доста е нефункционален. Заливан е от сигнали, по които трябва да се намеси, но той не е свободен човек – вързан е с цялата тази схема. Той е назначен на длъжност не за да  върши работа, а за да опакова интересите на други хора и да ги защитава. Колкото по-несъстоятелен изглежда с всеки ден, в който валят отговорности, които той не изпълнява, толкова повече се приближава краят му.

–        Сигналът на САЩ ще има ли последствия за цялата страна?

–  Ние гледаме все някой да ни освободи. Щатите имат и свои проблеми. Те направиха партньорски жест на много добра воля. Не само алтруистичен, а и много прагматичен  от тяхна гледна точка. САЩ покрива 70% от отбраната на НАТО, а ние сме част  от една колективна система за военностратегическа сигурност. В момента, в който ние сме черното  петно, в което изтичат огромни средства и възможности, ставаме заплаха за тази система. Затова те трябва да решат този проблем, защото не може на радара на твоите системи за защита и развитие България да бъде черно петно.

По-важно е как ние ще си свършим работата.

Ако не я свършим работата, корупцията ще продължава. Щатите няма да дойдат да ни я решат. Ние плащаме сметката за корупцията в България.

Ема ИВАНОВА

източник www.dunavmost.com

Arhiv

Share
Published by
Arhiv

Recent Posts

Коя е най-късата улица в Стара Загора?

Най-късата улица в Стара Загора е улица „Даскал Петър“. Тя е дълга едва няколко десетки…

58 минути ago

Русия извършва консулска дейност във Варна, потвърди Митрофанова

Руската посланичка Елеонора Митрофанова каза, че консулството на Русия във Варна продължава да работи. Тя…

един час ago