Амин идва от Мароко и не харесва гледката. „Мисля че пред такава красива сграда като тази никой не се нуждае от нещо такова. Ако има нещо, то трябва най-малкото да не изглежда така“, каза Амин.
Михаил живее в София. Той също не одобрява гледката пред една от най-емблематичните сгради на София. „Има места за заведения наоколо, имаме „Витошка“, има други улици, не виждам тук да има заведение в момента“, коментира Михаил Алексов.
Оказва се, че общината е загубила 900 000 лв. заради това, че не събира наема за използваното пространство. А площта, на която са масите, е дори двойно по-голяма от разрешената. Общинският съветник и участник в организацията „Спаси София“ Борис Бонев обясни пропуските.
„Имало е политически чадър върху тентата. Трите институции, които би трябвало да контролират подобен тип процеси, а именно направление „Архитектура и градоустройство“, районният кмет и Столичният инспекторат очевидно са си затваряли очите, щом някой на толкова централно място – градската градина, си е позволявал да направи толкова груби нарушения на общинските наредби и да завзема общинска площ“, каза Бонев.
Районният кмет Трайчо Трайков написа в социалните мрежи, че вече са предприети мерки за премахването на обекта. Но и заяви, че от „Спаси София“ си правят PR по тема, тъй като вече има решение.
„Има издадена заповед за премахване от главния архитект на Столичната община. Тя е връчена и в момента тече срок за обжалване пред НАГ до 27 декември. Поради обстоятелството, че договорът е сключен директно между СО и изпълнителят (а не с район Средец), сме изпратили цялата документация и до Дирекция „Общински приходи“, отдел „Ревизии и събиране на вземания“ към СО“, пише в позицията на Трайков.
„Няма никакво значение кой отваря очите на институциите, има значение кой носи отговорност по закон, да реши тези казуси. Това е районният кмет, направление „Градоустройство“ и Столичният инспекторат“, отговори Бонев.
Според него подобен тип обекти в столицата са десетки.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев по Bulgaria ON AIR