В концертната зала „Атлас“ в покрайнините на украинската столица Киев се провежда търг. Присъстващите не наддават за картини и антики, а за оръжия.
Един от предметите на търга е броеница с пет гилзи от куршуми сред мънистата. Друг е ръчно изрисуван гранатомет със знаме на украинска военна бригада.
„Това са оръжия, превърнати в изкуство“, казва водещият.
Гранатометът отива при Даня, който печели с оферта от 37 хил. гривни. Сумата е под 1000 долара, но е почти двойна на средния месечен доход в Украйна.
Даня обаче няма против, защото парите му отиват за въоръжаването на военната бригада. А програмата продължава с концерт на един от любимите му рапъри – Отой.
Такива търгове са се превърнали в стандартна практика в почивките по време на честите рап концерти в „Атлас“. Вечерта, в която Даня си купува гранатомет, е успешна – събрани са пари за около 6 дрона за военната бригада.
Звездата на вечерта Отой. Истинското му име е Вячеслав Дрофа и често участва в тези концерти. Той е от новото поколение хип-хоп изпълнители в Украйна, които станаха известни след началото на руската инвазия в страната.
Възходът на тези рапъри е неразривно свързан с войната. А парчетата им са се превърнали в неин саундтрак.
Пълномащабната инвазия на Русия срещу Украйна, която започна през февруари 2022 г., раздвижи културата и изкуството на нападнатата страна. Повече от две години след началото ѝ войната все още бушува. А художествените изложби, поетичните четения, концертите и стендъп комедията често вървят ръка за ръка с нуждата украинската армия да се снабдява с оръжия и боеприпаси.
Украинската рап музика беше подготвена да изиграе централна роля. Новото поколение украински хип-хоп артисти поставиха войната в основата на творчеството си и станаха особено популярни в Украйна и чужбина.
Отой наприер стана известен, след като издаде втория си късосвирещ албум „Околофронт“ в края на 2022 г. В албума има призиви за въоръжаване на армията, а откриващото парче „Енемi“ („Враг“) върви с видеоклип, в който Отой копае окоп.
„Имаме олово във вените си от детството“, рапира изпълнителят. „Дядо ми ме научи на думите: „Където е врагът, там ще има убийство“. Ще натъпча черна пръст в гърлото на тези, които носят разруха. Аз съм от Украйна.“
Отой не е единственият рапър, чиято карирера се развихри след началото на инвазията. Може би най-изявените представители на това ново поколение са музикантите от фолк-рап групата Калуш Оркестра.
Колективът начело с рапъра Олех Псюх спечели конкурса Евровизия през 2022 г. с песента „Стефания“.
Тя е написана още преди началото на войната и е посветена на майката на Псюх. Въпреки това „Стефания“ се превърна във военна песен, след като групата пусна към нея видеоклип, заснет в бомбардирани от руснаците украински сгради. Припевът на песента „Полята цъфтят, но тя сивее“ придоби съвсем друго значение на този фон.
Калуш Оркестра събраха над 350 хил. нови последователи в Инстаграм в рамките само на седмица около музикалния конкурс преди две години.
Друга голяма изгряваща звезда е рапърът Скофка, който често прави парчета с Калуш Оркестра. Истинското му име е Володимир Самолюк. Негова е песента „Чути гiмн“ („Да чуеш химна“), която има повече от 20 млн. слушания в Ютуб.
Парчето се превърна в истински химн на успешните контраофанзиви, които украинската армия проведе на изток и на юг през 2023 г.
Музикалният лейбъл на „Калуш оркестра“ и Скофка е „Енко“. Негова основателка е рапърката Альона Альона.
Истинското ѝ име е Альона Савраненко. Тя става известна няколко години преди началото на войната в Украйна. В края на 2018 г. излиза песента ѝ „Рибки“, чийто видеоклип е направен в домашни условия с много малък бюджет.
Въпреки това той става хит. По това време Альона Альона е учителка в детска градина, но само за ден се превръща в „новата рап звезда на Украйна“, както я наричат много украински медии.
Още в началото на кариерата си рапърката използва активно социалните мрежи, за да промотира музиката си. Парчетата ѝ често разглеждат социални и политически проблеми.
Альона Альона създава „Енко“ заедно с музикалния продуцент Иван „Ваньок“ Клименко. Комбинираният лейбъл за управление на артисти се превръща в ядро на новото поколение украински рапъри. Но не на всички. Отой например решава да остане независим изпълнител и обвинява Клименко, че е откраднал музиката му. Клименко отрича това.
Шест години след началото на кариерата си Альона Альона стига все по-големи върхове. В събота, 11 май, тя и певицата Джери Хейл ще представят Украйна на финала на тазгодишното издание на Евровизия, след като преминаха успешно през полуфинала. Те ще изпълнят песента „Тереза и Мари“. Много букмейкъри предвиждат победа за украинското дуо в Малмьо, Швеция, където ще се проведе заключителният концерт от конкурса.
Украинският рап е много динамичен. Като „саундтрак на войната“ той внимателно следва цикъла на възход и спад на контраофанзивата на Украйна срещу Русия. Артистите освен това интерпретират продължаващата война по различен начин.
През 2019 г. Альона Альона рапира: „Кръвта тече студена във вените, дронове падат от небето, земята се тресе и стене“.
След 2022 г. музиката ѝ вече звучи различно. Изпълнителката очевидно се е обърнала към религията и посвещава все повече песни и дори цели албуми на теми, свързани с вярата.
Стилът на Отой пък още от самото начало на кариерата му е силно милитаристичен. Самият рапър не се е сражавал на фронта, но е доброволец и често споделя свои снимки във военна униформа.
В интервютата си той редовно споменава братовчед си Дмитрий Лисен като един от загиналите при защитата на стоманодобивния завод „Азовстал“ по време на руската обсада на Мариупол преди две години.
Независимостта е ключов въпрос за Украйна и е също толкова важна в украинския рап.
„В момента независимата музика в Украйна е във възход“, споделя пред Свободна Европа изпълнителят от Лвов Степан Бурбан, който гради кариера в хип-хопа още преди инвазията. Известен е с името Палиндром.
„Т.нар. звезди от шоубизнеса, които винаги пълнеха ефира преди пълномащабната война, работеха с руснаците. Сега те останаха на заден план. Хората спряха да им се доверяват. Затова сега дойде времето на независимите артисти“, добавя рапърът.
Желанието за независимост се отразява и в езика, който украинските рапъри избират да ползват в парчетата си. По-голямата част от тях са се отказали от употребата на руски език дълго преди пълномащабната инвазия. Почти всички хип-хоп изпълнители идват от традиционни украинскоезични бастиони в западната част на Украйна.
През последните две години тези рапъри стават все повече. Все по-голяма е и тяхната публика.
„По време на войната аудиторията на рапа нарасна осезаемо, това е истината“, казва Бурбан и добавя:
„Украинците показват на целия свят, че трябва да се бориш за това, което е твое. Трябва да се бориш за свободата. Музиката ни също предава това послание.“
Коледа, която отбелязва раждането на Исус Христос, е основно християнски празник. Въпреки това, поради своята…