Categories: Бизнес

Има ли опасност от глобално разпространение на кризата с недвижими имоти в Китай

 За момента не се наблюдава прехвърляне на проблемите на китайските предприемачи и в частност от Evergrande, най-задлъжнялата строителна компания в света, към други сектори на икономиката, но много от по-малките компании се оказват в затруднено положение. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“, Дейвид Сканлан, старши редактор на Asia Finance към Bloomberg News.

Още по темата

По думите му Пекин продължава да има достатъчно инструменти за борба с настоящата криза, но много трудно прави разлика между пазара и политиката.

„Няма съмнение, че в Китай политиката управлява икономиката и много от решенията зависят от президента Си Дзинпин. Едва ли биха искали да изпратят погрешен сигнал към големите строителни предприемачи, но щом искат да са големи и да се разрастват, те трябва да знаят цената“, анализира ситуацията той.

Дейвид Сканлан потвърди, че „всичко има политическа перспектива“. Пекин иска да овладее тази криза, да я ограничи, има стратегия за намаляване на дела на сектора, но в същото време търси възможности за хората да имат къде да живеят. 

Китай се опитва да ограничи последиците, в сектора намаляват печалбите, а регулаторите се опитват да намалят и разходите.

„Някои от имотните компании може да потънат по време на този процес“, очаква Сканлaн. 

Според него кризата в недвижимите имоти е изключително сериозна.

„Има няколко държави в света, които могат да се конкурират с Китай, по това колко е важен този сектор. Този бранш има 30% дял в БВП на Китай и 40% в активите на домакинствата“, пресметна анализаторът.

Дейвид Сканлaн е категоричен, че не може да се прави директно сравнение с краха на Lehman Brothers в САЩ. „Lehman беше голям играч на Wall Street и много банки зависеха от него. Evergrande e много голяма компания, но някои от най-големите банки са в Китай и те ще ограничат срива. Не можем да говорим за системен проблем“, отбеляза той.

Старши редакторът на Asia Finance в Bloomberg News отчете, икономиката на Китай се забавя, но не може да се говори за рецесия. „Ръстът вече не е двуцифрен, а нивото от около 5% от последното тримесечие е ниско за страната, каза Сканлaн. – Ако Китай навлезе в рецесия, това ще има огромен ефект върху икономиката. Страната е двигател на глобалния растеж от години и всяко забавяне там ще има сериозни последствия за света.“

Икономистът напомни, че Федералният резерв на САЩ предупреди за потенциален риск от продължаващо забавяне на сектора в Китай, но обясни, че оценката е „по-скоро на макро ниво, а Evergrande едва ли представлява заплаха за системата“.

Затова и той не очаква кризата с Evergrande да бъде обсъждана на предстоящата виртуална среща следващата седмица между президентите Джо Байдън и Си Дзинпин.

Сканлан обаче предупреди, че ако Китай навлезе в рецесия това ще има огромен ефект върху световната икономика – страната е двигател на глобалния растеж от години и всяко забавяне може да има сериозни последствия.

Докога ще се надува балонът при недвижимите имоти в Китай? 

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Среща между партньорите от Концепцията за Интегрирани териториални инвестиции

Областният управител на Стара Загора взе участие в среща между партньорите от Концепцията за Интегрирани…

26 минути ago

„Смарт Солар“ ще започнат реални действия по изграждането на своя завод до края на 2025 година

„Смарт Солар“ ще започнат реални действия по изграждането на своя завод до края на 2025…

30 минути ago

Ученическите спортни игри 2024/2025 година стартираха с оспорвани шахматни битки

Ученическите спортни игри 2024/2025 г. стартираха с оспорвани шахматни битки, съобщиха за ЗАРАТА В Стара…

34 минути ago