„В моменти на слабост Русия продължава да използва ключовата си роля като пазарен лидер, за да влияе на цените на природния газ или да накара ЕС да пренебрегне газовата директива и да позволи „Северен поток 2“ да бъде резервиран 100% от „Газпром“ – нещо, което противоречи на конкурентното право на ЕС“, заяви той.
По думите му всички газови проекти, които захранват вътрешния газов пазар на Европа, трябва да отговарят на някои принципи и един от тях е достъп на трети страни до резервирането на капацитет.
„В случая очевидно става въпрос за достъп на други руски компании до тази инфраструктура“, посочи Владимиров.
Според експерта рекордно високите цени на електроенергията не значат извънредна ситуация. Такава би била, ако няма достатъчно количества газ, а такъв риск не съществува засега.
„Засилената конкуренция за малко количество газ води до този спекулативен ръст на цените. Очаква се през пролетта цените рязко да спаднат и това се вижда по фючърсите за догодина. Не бива да бъркаме временния ръст на цените, който е свързан с редица регионални фактори, с извънредна ситуация. Ако се стигне до паническо поведение, това може да вдигне още цените“, заяви Владимиров.
„Има чисто пазарни фактори, които вдигат цените на тези нива, а не цялостната европейска енергийна политика, както казва Русия. Само преди месеци, цените на газта бяха рекордно ниски, каквито не бяха виждани досега. Имахме и десетилетия на ниски газови цени. Това подтикна голяма част от Европа да засили зависимостта си към газа. Не става въпрос само за политика, но и за частни решения. Затова и сега кризата на енергийните пазари да е толкова чувствителна“, смята той.
„Газът има своята определена функция на енергийните пазари. Ще виждаме природния газ като ключов играч особено предвид тенденциите за инвестиции в алтернативни технологии. Казвайки това, може да твърдим, че има конкуренция за европейския пазар, но количествата американски, австралийки и друг втечнен газ, търсят пазари в Азия, Южна Корея, Китай. Частните компании търсят пазари с по-голяма възвращаемост“, каза експертът.
„Енергията, тъй като е ключов аспект от функционирането на всяка икономика, се използва като лост за влияние. Виждаме го и сега с поведението на Русия, което не е от последните месеци. Очевидно търси други неикономически цели, а именно задълбочаване на присъствието на газовите пазари и финализирането на геополитическите си тръбопроводни проекти и постигна целта си. САЩ и Германия сключиха споразумение, че няма да са противопоставят на завършването на „Северен поток 2“, вместо това ще помогнат на енергийната украинска независимост. Сега остава само да се убеди ЕС, че не трябва да си спазва собствените правила, спрямо „Северен поток 2″, което е път да се постигне“, заяви той.
Читалищата в старозагорските села Яворово и Оряховица получават финансиране по програма „Ти и Lidl за…
След пожара отново ще бъде гора: С 24 хил. фиданки облагородяваме местността „7-и километър“ на…
Зам.-кметът Радостин Танев: Боровата процесионка е намаляла и изтласкана в горските територии В град Стара…
ПФК Берое подписа договор с Мартин Георгиев, научи ЗАРАТА от клуба! 19-годишният Георгиев играе…
Българово е малък град, разположен в Югоизточна България, близо до Бургас. Макар и често да…
Община Стара Загора и ЦПЛР канят ученици да се включат в конкурса „Писма до себе…