Има риск от световна продоволствена криза и той се увеличава. Тук, както и при петрола, няма как да се заместят големите производители Русия и Украйна, които държат доста голям процент в пазарния дял на суровини като пшеница и царевица. Това сериозно натиска цените нагоре и тенденцията е за продължаване на този растеж, защото няма откъде да се компенсира. Това каза Даниел Дончев, изпълнителен директор на Експат Асет Мениджмънт, в предаването „Светът е бизнес” с водещ Ивайло Лаков.
Той заяви, че волатилността на пазара на петрол през последните няколко месеца е доста голяма, а конфликтът в Украйна има основно влияние върху цената му. „Много е трудно останалите страни производителки с капацитета, които имат, да заместят такъв голям пазарен дял за кратко време. За американските шистови производители е необходимо много повече време, за да разгърнат капацитета си и да компенсират липсата на инвестиции в сектора през последните две-три години“, допълни Дончев.
При индустриалните метали – цинк, алуминий, мед, никел, се наблюдава нарастващо търсене, предлагането не може да компенсира това търсене в момента, което води до нарастване на цените, но то все още не е драстично, както при петрола и пшеницата.
По отношение ситуацията в Китай събеседникът посочи, че очакванията са Китайската народна банка да понижи лихвите на фона на ниската инфлация в страната и върлуващият омикрон щам.
„По време на Covid-19 пандемията Китай нямаше почти никакви сериозни пакети за подпомагане на икономиката. В Европа и САЩ бяха наляти изключително много пари под формата на фискални и монетарни стимули. Това – със закъсняващ ефект, се отрази върху инфлационните процеси. Има изключително голямо търсене на стоки и най-голямата инфлация е в стоките. При услугите все още не е факт такъв тип голяма инфлация, то там също е възможен натиск”, прогнозира Дончев.
Според него икономиките в Латинска Америка са голям печеливш при създалата се ситуация в Украйна. Те имат огромна добивна промишленост, петрол, метали, селскостопански суровини и са естествен заместител на Русия. Тези икономики ще спечелят от нарастващите цени на суровините, това ще подобри търговския им баланс и ще подкрепи валутата им.
Коментирайки американския пазар на акции, Дончев посочи, че основният фокус на инвеститорите е какво ще се случи с лихвите в САЩ. „Пазарната оценка е, че лихвата ще бъде около 2,4%”, каза изпълнителният директор на Експат Асет Мениджмънт.
Що се отнася до вдигането на лихвените проценти в България и как това ще се отрази на имотния пазар събеседникът каза, че една дори и не толкова голяма промяна в лихвата по кредита, увеличава задължението не малко.
Какво е влияние на войната в Украйна върху инвестиционните решения и какви са пазарните настроения вижте тук.
Всички гости в предаването „Светът е бизнес“ вижте тук.
Невробекс е комбинирана добавка, която съдържа витамини от група B – B1 (тиамин), B6 (пиридоксин)…
България игнорира българските турци, а Турция ги припозна в лицето на ДПС-Доган. Това е краткият…