Categories: България

Имотният ни пазар ще бъде зависим от членството ни в еврозоната

Догодина ни очаква сравнително спокоен жилищен пазар в София, без тенденции за покачване или намаление на цените. През тази година има известен спад в броя сделки с имоти спрямо 2022 г., но това беше очаквано предвид пиковите стойности след пандемията. Спадът на продажбите в големите градове няма да доведе до сътресения на пазара. Това прогнозира Александър Бочев, новоизбраният председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.

„Имотният пазар ще бъде много зависим от очакваното ни членство в еврозоната и в Шенген, както и от политиката на банките по отношение на лихвените проценти по ипотечни кредити. Засега драстични увеличения на лихвите не се очакват.“

Неотдавна Георги Заманов, главен изпълнителен директор на Алианц Банк България и член на УС на Асоциацията на банките в България, заяви в интервю за Bloomberg TV Bulgaria, че през 2024 г. не се очаква процес по рязко повишаване на лихвите по ипотечни кредити в България, какъвто се наблюдава в почти всички страни от Европейския съюз.

По данни на БНБ средният лихвен процент за новоотпуснатите жилищни кредити в левове през септември т.г. е 2,61% спрямо 2,57% през август и спрямо 2,47% през септември 2022 г. А по данни на ЕЦБ средната лихва за новите ипотеки в страните от еврозоната е 3,88% към август т.г. спрямо 2,20% през август 2022 г. и 1,32% през декември 2021 г.

Вече бившият председател на националното сдружение Добромир Ганев заяви, че е много трудно да се направи точна прогноза за развитието на имотния пазар, предвид динамичната геополитическа среда.

„Очакваме спад на инфлацията догодина, което е добра новина. За мен също е важно дали ще влезем в еврозоната през 2025 г. Ако това се се случи, дори съм на мнение, че жилищният пазар може да промени посоката си след първото тримесечие на 2025 г. и цените отново да тръгнат нагоре“.

Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/

Arhiv