Снимка: БГНЕС |
Преките чужди инвестиции в страната за периода януари–февруари 2023 г. са в размер на 398,5 млн. евро, като намаляват с 549,7 млн. евро (-58%) спрямо същия период на миналата година, обявиха от БНБ. Само през февруари чуждите инвестиции са в размер на 216,4 млн. евро, при 321,2 млн. евро година по-рано.
Икономистът Владимир Сиркаров сподели, че инвестициите са относително малък процент от БВП. „Това е проблем, тъй като сме догонваща икономика.
А именно през инвестициите частният сектор създава икономически растеж. Политическата криза е важен фактор за спада на инвестиции – множеството избори и разнобоя за еврото и минималната работна заплата влияят на инвеститорите“, посочи той.
По думите му е важно качеството на един редовен кабинет, както и политиките му. „Данъчната тежест е благоприятна, но ставките са конкурентни. Някъде в средата на ЕС сме по разход на работодателите. За догонваща икономика това значи, че данъците със сигурност не трябва да се пипат“, категоричен е Сиркаров.
Председателят на АИКБ Васил Велев от своя страна смята, че парламентът се превръща в предизборно студио, партиите се надпреварват по популизъм. И доведоха страната до ръба.
„Преките чуждестранни инвестиции са общоевропейски сериозен проблем, в който България копае. Притокът за целия ЕС през 2021 г. е намалял с 66% спрямо 2019 г. В САЩ за същия период са се увеличили с 63%. Броят на инвестиционните проекти на зелено през 2022 г. намаляват с 15 спрямо 2021 г. Същевременно в САЩ има ръст с 18. Има две основни причини – цената на енергията в Европа и регулаторната среда. У нас добавяме липсата на човешки ресурси и ниското качество на публичните инвестиции, липсата на подкрепа за частния инвестиционен сектор и корупционната среда. Повече български капитали напуснат страната, отколкото да се вливат нови“, обясни той.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…