Снимка: Bloomberg Creative Photos |
Индия предлага законови промени, с които ще задължи промишлените единици да използват минимален дял зелена енергия в общото си потребление на електроенергия, съобщава Bloomberg.
Промените са в отговор на стремежа на страната да се отдалечи от изкопаемите горива и да се бори с изменението на климата.
Предложените изменения ще улеснят развитието на въглеродния пазар в Индия, освен че предписват минимално потребление на енергия от възобновяеми източници за промишлени единици, посочва се в правителствено изявление, публикувано днес.
„Целта ще бъде да се повиши търсенето на енергия от възобновяеми източници в секторите за крайно потребление, като индустрия, сгради, транспорт“, допълва се в изявлението.
Енергийното министерство на страната добавя, че това може също да улесни използването на „зелен водород“ като алтернатива на съществуващите изкопаеми горива.
Предвижда се да се дават и сертификати за спестяване на въглерод, за да се насърчи преминаването на компаниите към чисти енергийни източници.
В изявлението не се посочва минималния процент на използване, който правителството планира да наложи.
Предложените промени подчертават зеления тласък на премиера Нарендра Моди само ден преди световните лидери да се съберат в Глазгоу, Шотландия, за да обсъдят начините за ограничаване на емисиите и изменението на климата.
Неговата администрация има за цел да генерира повече от 40% от инсталираната мощност на страната от енергийни ресурси, които не са изкопаеми горива, до 2030 г.
Индия е третият по големина в света емитент на вредни емисии на годишна база.
В речта си за Деня на независимостта през август Моди изложи план за намаляване на вноса на енергия през следващите 25 години като част от целите за въглеродна ефективност.