Categories: България

Инфлацията в еврозоната е два пъти по-ниска от тази у нас

Снимка: БГНЕС

40% е инфлацията по цени на производителя. „Това са цените, по които предприятията помежду си купуват и продават полуготови стоки и суровини. На вътрешния пазар поскъпването е 50 на сто, а на външния – 26 процента. Това са данни на НСИ“, заяви пред Нова тв  председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, коментирайки думите на депутатът от ГЕРБ-СДС Любен Дилов – син , че инфлацията през октомври ще достигне 40 процента.

Още по темата

20 юни 2022 07:56

76

19 юни 2022 19:50

83

„Съмнявам се, че потребителската инфлация ще стане 40 процента. Най-вече –  защото две неща се случват, които отчасти могат да я укротят. Едното е, че има чисто базов ефект – миналата година започна увеличаването на инфлацията от септември месец. Просто по-високата база от септември – чисто математически – означава, че скокът на инфлацията ще се изчислява от по-висока база. Това значи, че темпът на инфлацията – от гледна точка на индекса, ще се забави. Другото е, че в повечето централни банки по света, с изключение на ЕЦБ – тече затягане на паричната политика, което би трябвало да е начин за спиране на инфлацията“, посочи от своя страна икономистът Стоян Панев.

Той прогнозира, че по всяка вероятност темпът на растеж на инфлацията най-вероятно ще с укроти. „Това зависи от големите централни банки по света. Там тече затягане на лихвите – нещо, което не става в България, защото ние сме във валутен борд. Но дори и там – мерките нямат особен ефект. Когато си много малка отворена икономика, е много трудно с местни мерки да спреш този процес“.

Според Велев има български причини за инфлацията у нас, а също той заяви, че в еврозоната инфлацията е два пъти по-ниска.

По думите му, ако не се приеме актуализацията на бюджета, цените ще се повишат, защото има несигурност при „кърпене“ месец за месец.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!

Arhiv