Високите цени на енергията поставят все повече хора в Европейския съюз в риск от енергийна бедност, показва проучване на Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд. Очаквано, България е сред най-засегнатите държави. Как ще се справим зимата?
„Според Евростат хората, живеещи в бедност у нас, са 33,6%, а друго проучване сочи, че 40 на сто от българските граждани имат затруднения да осигурят достатъчно добра температура в жилището си през зимата. Тревожни са новините от финансовия министър, която твърди, че ни очаква напрежение в държавния бюджет и приходната част“, заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на „България сутрин“.
„Цените на енергоносители се отразяват на инфлацията и в последните месеци тя се движи именно от тях. Стигнали сме ниво, където пренасянето на увеличената цена на енергийните носители върху останалите продукти намалява“, коментира икономистът Юлиан Войнов в студиото на Bulgaria ON AIR.
Той изрази очакванията си, че в края на годината инфлацията ще остане на ниво, каквото сме достигнали в момента, след което ще започне леко да се забавя.
„Наблюдава се намаляване на цената на парите на хората и обезценяване на труда“, констатира Христова, според която предприетите от предходния кабинет антиинфлационни мерки не са били целенасочени.
Според нея твърдението на служебния финансов министър, че в бюджетът няма средства за компенсации, е изключително притеснително, а „тежестта на инфлацията става все по-голяма за хората“.
Войнов бе категоричен, че увеличението на социалните разходи, колкото и да е полезно за хората, ще продължи да тежи на бюджета.
„Нищо чудно при тези цени на електроенергията много от фирмите да имат затруднения, да изкарат на пазара на труда безработни, които ще имат нужда от помощ“, обобщи Христова.
Войнов заключи, че помощите следва да бъдат насочени единствено към нуждаещите се.
Гледайте целия разговор във видеото.