За период от две години средногодишната доходност от управлението на натрупаните пари в универсалните фондове е 1,17%. Най-високата е 2,26%, а най-малката е отрицателна – минус 0,09%. За миналата година инфлацията е 2,8% и е близо два пъти по-висока от средната печалба на фондовете.
На базата на тези данни в петък финансовият регулатор определи минималната доходност за периода от управлението на активите на универсалните пенсионни фондове, в които родените след 1959 г. са задължени да правят вноски – минус 2,04%. Горната граница е 3,96%.
Вторите фондове са професионалните, в които отиват вноските на работещите при тежки условия на труд, които се пенсионират по-рано. Те осигуряват пенсия за периода от ранното пенсиониране до достигане на общата възраст за пенсиониране.
При тях максималната доходност за периода е била 2,60%. Най-ниската доходност е била минус 0,23%. Средната доходност е 1,38%. КФН определя минималната доходност за периода да бъде минус 1,68%, а горната граница е 4,32%.
За разлика от задължителните вноски има и трети вид фондове – доброволните. При тях всеки сам или неговият работодател решава дали и какви вноски да прави за трета пенсия. Тук е отчетена най-високата средна доходност за двегодишния период – 1,98%.
При тези фондове няма дружество с отрицателна доходност както при първите два. Едно от дружествата, в които се внася за трета пенсия, отчита доходност за периода от 4,52%, следвано от 3,64%.
Най-ниската от управляваните пари е 0,44%. При доброволните пенсионни фондове КФН не определя минимални и максимални прагове.