Categories: България

Инфлацията расте, а ще останем ли без родни плодове и зеленчуци?

Инфлацията продължава да расте – за последните три седмици само цените на основните хранителни продукти по тържищата в страната поскъпнаха с нови 10%. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. НСИ пък отчете годишна инфлация от 18,7%.

Според председателя на Националния съюз на градинарите Мариана Милтенова, маржът на увеличение на цените на плодовете и зеленчуците е сравнително най-малък в сравнение с всички останали хранителни продукти.

Още по темата

24 окт 2022 10:32

147

24 окт 2022 10:16

30

„По-малко от 10% е ръстът при плодовете и зеленчуците. Абсолютно всичко е поскъпнало – опаковки, амбалаж, работна сила… Това се отразява в малка степен на цената на плодовете и зеленчуците. Но производителите са принудени да продават на възможно най-ниски цени, без да реализират печалба, само и само да останат на пазара“, заяви тя пред Bulgaria ON AIR .

По думите ѝ най-неприятното е, че производството на плодове и зеленчуци в България върви надолу. Голяма част от производителите се отказват, тъй като са на ръба на загубата.

„Населението на България може да благодари на управляващите през последните 20 години в Министерството на земеделието. Без родно производство вероятно няма да останем, но то ще продължи да намалява. Производителите на плодове изкореняват градините си, други ги продават. Производителите на череши реализираха загуба от 370 лева на декар. Благодарение на подкрепа, която получихме и която беше гласувана в НС, някои от хората успяха да оцелеят“, каза още Милтенова в „България сутрин“.

Тя е категорична, че трябва да има национална стратегия за възстановяване и развитие на сектор „Плодове и зеленчуци“, тъй като политиката през последните 20 г. води до унищожаването му. Секторът буксува в резултат на това, че голяма част от хората напуснаха бранша или се пренасочиха към зърнопроизводство, стана ясно от думите ѝ.

А цените на плодовете и зеленчуците са различни в различните населени места. Голяма част от производителите пък нямат достъп до веригите супермаркети.

„Защо трябва да се предлагат италиански или полски ябълки, след като нашите ябълки стоят в складовете? Предлагаме по-добро качество ябълки, но те не стигат до пазара. Производството на оранжерийна продукция вероятно ще намалее“, каза Милтенова в заключение.

 

https://www.dnes.bg/

Arhiv

Recent Posts

Твърде близо до Белия дом. Кой е Илон Мъск, който взе да се меси в Европа след избирането на Тръмп

Той иска да "освобождава" Великобритания и иска германците да гласуват за крайната десница. Ако го…

54 минути ago

България в Шенген. Може ли да влезете в Гърция и Румъния откъдето си поискате

В Румъния и в Гърция ще може да се влиза отвсякъде, а не само по…

един час ago

ДАНС два пъти дава зелена светлина на завод за барут, преди да се обади Пеевски. И всичко се променя за часове

ДАНС два пъти се съгласява да се обяви за стратегически обект нов завод за барут.…

2 часа ago

Три минути: ДПС-Доган решава за участие в кабинет на ГЕРБ. Защо Сарафов не може да е главен прокурор

Добро утро! Най-важното е тук: Дефицит на барут Борислав Сарафов Джейми Лий Къртис Бушуващите от…

2 часа ago

Лекоатлетът Тихомир Иванов е Спортист №1 за 2024 г. в Стара Загора

Лекоатлетът Тихомир Иванов е Спортист №1 за 2024 г. в Стара Загора „Не се отказвайте…

2 часа ago