Categories: България

Искали да кръстят Добрино старозагорското село Загоре

В поредица ви разказваме за селата в Старозагорско, историята, съдбините им.

В Тракийската низина, на 10 км. южно от град Стара Загора се намира село Загоре. От предания на стари хора има информация, че селото съществува от началото на 18 век – 1730 год. Селото е съставено от две села Оборито и Голямо Кадиево.

От своето основаване те са били изключително турски – населението е живеело край чифлика на Големия Кадия откъдето и името на едното село. Другото село носи името Ахърито, защото от източния край на село над реката са били построени ахърите на бея, които обслужват голям керван-сарай, нещо като станция за смяна на животни използвани за превоз на стоки. В ахърите (оборите) имало камили, катъри и др. впрегатни животни и два кладенеца за поене на животните. Този керван-сарай се е ползвал тъй като на изток от селото минавал царският път от северна за южна България. Най-напред махалите били от 6 – 7 къщи направени от плет и измазани с глина, а покривите от слама. В навечерието на Освободителната война селата се разрастват и достигат до 30 – 40 къщи.

Селото е изгорено до основи през лятото на 1877 г. при настъплението на Сюлейман паша към Стара Загора. Оцеляват само един хамбар и една къща. Оборите на Кадията също са изгорели и остава само чифликът. Селата са възстановени от останалите оцелели жители и придошли нови заселници. Стари къщи от края на ХІХ и началото на ХХ век няма запазени.

Българщината. Читалище „Пробуда“ в с. Загоре

След Освобождението на България, около 1906 г., село Ахърито е преименувано на Оборито. С Указ на Народното събрание от 18.05.1950 г. с. Голямо Кадиево е присъединено към с. Оборито и преименувано на с. Загоре. Името Загоре е прието от жителите, защото по това време в този район се отглежда пшеницата „Загарея“.

Друга легенда е, че Ахърите на бея са запалени от мома на име Добра, която беят искал да потурчи и да вземе за жена. Едно от предложенията за име на обединеното село е Добрино. Това име не е прието на референдума и селото е преименувано на с. Загоре с Указ № 236 на Президиума на Народното събрание от 22.05.1950 год. Двете села са включени в Старозагорски окръг, Старозагорска околия, Община Оборито.

През 1958 год. е променено АТУ на селото и то е включено в Община Могила. През 1959 год. селото преминава към Община Коларово, окръг Старозагорски. Обратно в Община Могила селото е върнато през 1963 год. докато с Указ № 2295 на Държавен съвет на НРБ от 22.12.1978 год. е включено в Община Стара Загора, в която селото е включено и днес.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

7 факта за „Биг Брадър“, които може би не знаете

„Биг Брадър“ е едно от най-известните риалити шоута в световен мащаб, оставило своя отпечатък и…

18 минути ago

8 факта за Гинко билоба (Ginkgo Biloba), които вероятно не знаете

Гинко билоба е едно от най-старите дървета в света и е известно със своите лечебни…

38 минути ago

Коя е най-търсената дума в Гугъл днес?

Днес, 24 декември 2024 г., най-търсената дума в Google в България е "Бъдни вечер". Това…

53 минути ago

7 факта за „Игри на волята“, които може би не знаете

„Игри на волята“ е едно от най-популярните риалити предавания в България, което привлича зрители с…

един час ago