Categories: България

Искаме поносими цени, а политиците боравят със страховете

Гарантирани поносими цени на газа, тока и горивата искат българите. Това показва проучване сред населението, направено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на „24 часа“.

Според допитването 77% от хората искат да чуят решения по техните приоритети, които са икономически и финансови.

„Това е една от отличителните характеристики на тази предизборна кампания – икономическите и финансовите притеснения попадат във фокуса на вниманието. 9 от 10 души се вълнуват от инфлацията, 8 от 10 от високите цени на енергоносителите. Но третата топ тема за обществото е здравеопазването“, коментира социологът Елена Дариева в „България сутрин“.

Според нея няма основания да очакваме висока избирателна активност. Повече от резонно е да очакваме, че не повече от 2,6 млн. ще излязат да гласуват на 2 октомври, смята Дариева.

Още по темата

20 сеп 2022 09:55

63

По думите ѝ не се отличава лидер, за който можем да кажем, че категорично представлява консенсуса. А в момента говорим за това кой е най-малко мразен.

„До голяма степен ниската избирателна активност се дължи на липсата на управленска алтернатива и ерозията на доверието към политическите лидери. Всичко това води до момента, че миналогодишните надежди отстъпват и настъпват разочарования“, отбеляза Дариева.

„Неслучайно сигурността е едно от най-експлоатираните понятия в тази предизборна кампания. Компроматната войната тепърва започва. Агресивното поведение по никакъв начин не допринася за повишаване на избирателната активност. Липсата на диалог ярко отличава дефицита на умения да се намират консенсусни теми“, каза още социологът.

Политологът Христо Панчугов се съгласи, че е нормално тези проблеми да бъдат във фокуса на общественото внимание.

„Политиците за пореден път не говорят с решения на тези проблеми, а боравят със страховете на хората. Част от тези притеснения до голяма степен са привнесени, създаваше се усещането за криза. Това усещане за криза се дължи на желанието да се поддържа високо ниво на запалха, което да прокарва определен тип външнополитически интереси. Има проблем с инфлацията, но българската икономика продължава да е с ръст. Вероятно ще има криза с газа, но това е пренебрежимо малка част от икономиката ни. Изцяло измислена и привнесена е темата за цената на тока“, каза той.

Политологът смята, че избирателната активност ще бъде функция на това доколко хората виждат своя тип представителство. Мнозинството от хората, които няма да гласуват, се вълнуват от друг тип проблеми, които не са във фокуса, изтъкна Панчугов пред Bulgaria ON AIR и посочи като пример промяната на политическия модел.

„Нито един от основните политически играчи не се е опитал да даде отговор на въпроса кой ще управлява след изборите. Това няма как да създаде мотивация за гласуване и да убеди хората, че следващият парламент ще е различен“, подчерта той.

Експертите коментираха и идеята за президентска република. Според Панчугов, има доста сериозни аргументи срещу подобно решение. „Основният е, че почти всички са диктатури. Има една единствена функционираща такава – САЩ. И там президентската институция започва да се задъхва. Президентските републики засилват конфликта“, уточни той.

По думите на Дариева, изместването на центъра за вземане на решения по никакъв начин не решава системния проблем, с който се сблъскваме в страната и определи като изключително рисково подобна идея като заключи, че не може на 20 години да се сменя политическата система.

https://www.dnes.bg/

Arhiv