Блокирани улици в центъра на Тбилииси, сблъсъци между полицаи и протестиращи и бой в парламента. До това се стигна в Грузия след приемането на закона за „чуждестранните агенти“, който доведе до масови протести.
Новината идва след седмици на протести в Грузия. Протестиращите смятат приетия закон за заплаха за европейската интеграция на страната, тъй като той отразява подобно репресивно законодателство, прокарано в Русия. Грузия има статут на кандидат членка на Европейския съюз (ЕС) от края на миналата година. ЕС вече каза, че законът може да се окаже пречка пред приемането на страната в Блока.
Късно във вторник хиляди демонстранти излязоха на Площада на героите в Тбилиси, на около два километра от парламента, и блокираха съседните улици.
Законопроектът изисква медии и организации да се регистрират като „чуждестранни агенти“, ако получават повече от 20% от финансирането си от чужбина. Подобно законодателство действа в Русия от десетилетие, където то се използва за репресии срещу опозицията. Управляващата партия „Грузинска мечта“ казва, че то е нужно за повече прозрачност.
Преди окончателното гласуване на закона в парламента избухнаха сблъсъци между депутатите от „Грузинска мечта“ и опозицията, като телевизионни кадри показаха как депутати, мъже и жени, се бутат и си разменят удари, докато гневният дебат бързо се разраства.
Протестите в Тбилиси започнаха още преди законопроектът да бъде приет и продължиха до късно вечерта.
Със скандирания „Не на руския закон“ около 2000 предимно млади протестиращи се събраха пред парламента преди гласуването, а няколко хиляди се присъединиха към митинга вечерта, след като се разпространи новината, че депутатите са приели закона.
Министерството на вътрешните работи съобщи, че 13 демонстранти са били арестувани за „неподчинение на полицейски разпореждания“. Част от арестите бяха извършени, докато тълпа протестиращи се опита да се приближи към парламента.
Съпругата на известния опозиционен активист Давид Кацарава каза, че той е бил жестоко пребит от полицаи, след като е бил задържан на протеста. По-късно негови снимки показаха сериозни наранявания по лицето. Лекари от клиника в Тбилиси съобщиха, че той е получил счупване на ключицата и на челюстта и е претърпял операция.
„Аз съм грузинец и следователно съм европеец… Искаме свобода това е всичко“, каза за кореспондент на Свободна Европа един от протестиращите пред сградата на парламента.
Фотожурналист от местната информационна агенция „Интерпрес нюз“ каза пред Свободна Европа, че е бил ударен и бит с палка от полицейски служители.
„Ние сме тук, за да протестираме срещу приемането на този напълно противоконституционен закон“, каза друга протестираща.
Проектозаконът беше осъден от Съединените щати, Европейския съюз и правозащитни организации за това, че подражава на подобен руски закон, използван от президента Владимир Путин за смазване на опозицията.
Помощник-държавният секретар на САЩ Джеймс О’Брайън, който се намира в Тбилиси, каза, че отношенията на Вашингтон с Грузия ще бъдат изложени на риск и американската помощ за Грузия ще бъде преразгледана, ако законопроектът официално стане закон.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола поздрави протестиращите, които според нея „мечтаят за Европа“.
Представителството на Организацията на обединените нации в Тбилиси предупреди, че приемането на законопроекта „застрашава свободата на изразяване“ и призова властите да разследват насилието спрямо протестиращите.
След като законопроектът беше одобрен на трето четене в парламента, предстои той да бъде одобрен и от президента на страната – Саломе Зурабишвили. Дори и тя да наложи вето, „Грузинска мечта“ разполага с достатъчно гласове в парламента, за да го отхвърли.
Тримата мъже, подсъдими за побоя, нанесен над главния редактор на "168 часа" Слави Ангелов, получиха…
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…