„От една страна, имаме текстове в Наказателния кодекс, които приравняват споделянето и притежаването на детска порнография с участието в полови актове – симулирани или реални. Наказанието предвижда до 5 години затвор, което означава, че не влиза в категорията тежко престъпление. От там идва проблемът, че могат да бъдат изисквани трафични данни само на заподозрян в тежко престъпление„, обясни Емануиел Георгиев от Центъра за безопасен интернет в студиото на „България сутрин“
По неговите думи според Закона за защитата на личните данни всяка страна членка на ЕС може да избере минимална възраст за регистрация в социална мрежа без изрично родителско съгласие. Той смята, че ако тя е 14 години, много деца ще се регистрират с фалшива възраст и вдигането на границата няма да помогне.
„Най-важното е да подготвим децата за дигиталната среда, а не просто да ги ограничаваме. За съжаление тук родителите се чувстват неуверени. Интернет не трябва да го разбираме само в техническия аспект, това е социална среда. Онлайн тормозът е това, с което най-често се сблъскваме“, коментира Георгиев пред Bulgaria ON AIR.
Специалистът обясни, че според изследване всяко пето дете се е срещало на живо с някого, с който се е запознало в интернет и рискът е огромен.