Categories: България

Иска ли Радев еднолична власт чрез ново служебно правителство?

До часове президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство – на „Продължаваме промяната“.

„Президентът заяви ясно днес, че утре ще връчи първия проучвателен мандат на посочен кандидат за министър-председател. А той разполага със 7-дневен срок за предлагане на кабинет. Първият и втория мандат се връчват на излъчен кандидат на министър-председател“, коментира преподавателят по конституционно право в СУ д-р Орлин Колев в студиото на „Денят ON AIR“.

Той уточни, че първият и вторият проучвателен мандат се връчват на излъчен кандидат за премиер. А третият мандат се връчва на парламентарна група.

Д-р Колев добави, че президентът не е имал но Конституция определен срок, в който да проведе консултациите преди връчване на проучвателен мандат.

„Свидетели сме на размяна на реплики от едната и от другата страна. От гледна точка на Конституцията формално президентът е изпълнил буквата на закона, но не се е съобразил с духа и характера на Конституцията. За да се случи образуване на правителство, това е нещо, което не следва да се преследва. Основната цел е всички участници, включително и президентът, да положат максимални усилия за излъчване на правителство. Идеята на Конституцията не е да се състави служебно правителство. Следва да има усилия за образуване на редовно правителство“, заяви конституционалистът пред Bulgaria ON AIR.

Той уточни, че многократното съставяне на служебно правителство се доближава до президентска република.

„Характерно за нея е, че президентът изпълнява ролята на изпълнителната власт, в конкретния случай я прави чрез своето служебно правителство. Парламентарната република ще бъде видоизменена. Президентът не положи достатъчно усилия чрез консултации да доведе до редовно правителство. Трябва да си отговорим на въпроса „Готови ли сме да поверим цялата изпълнителна власт в ръцете на един човек?“, допълни д-р Колев.

Той коментира и изгонването на руските дипломати. Според него премиерът не е нарушил законодателството, още по-малко Конституцията.

„Този въпрос не е конституционно правен. Не може да се търси отговорност дали Кирил Петков е нарушил Конституцията.
МС ръководи и осъществява както външната, така и вътрешната политика, така че тази теза трудно би могла да издържи“, уточни събеседникът.

Също така беше категоричен, че дори и да бъде свикан КСНС по темата, той е орган, който не може да отмени взето решение от МС.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!

Arhiv

Recent Posts

7 успешни хранителни добавки за отделителната система

Здравето на отделителната система е от ключово значение за нормалното функциониране на организма. Подходящите хранителни…

един час ago

Тръмп ще получи присъдата си по делото на Сторми Даниелс дни преди да влезе в Белия дом

Присъдата на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп по наказателното дело на Сторми Даниелс…

един час ago

През Берлинската стена и обратно. Хартмут Рихтер, който се върна, за да помогне на други

По време на комунизма Хартмут Рихтер бяга с риск за живота си от Източен Берлин,…

3 часа ago