[ad id=“225664″]
Той преповтори идеята на националистите да се улесни придобиването на енергийна инфраструктура от държавата.
„Нещо се случва в Надзорния съвет на ЧЕЗ, което изобщо не е нормално – представя се (като банкова гаранция – б.р.) писмо от Българската банка за развитие, в което се казва изрично, че не е поемане на финансов ангажимент. Може би си клатят собственото правителство, едни вътрешни процеси на безтегловност се отразяват на определени органи”, коментира той.
[ad id=“236993″]
По думите му влизането на държавата в сделката за ЧЕЗ-България не е нещо, което ще навреди на националните интереси. Веселинов допълни, че в момента се продават 67% от бизнеса на енергийното дружество и ако държавата вземе 34%, Гинка Върбакова и нейната „Инерком” ще е „малкият партньор”.
Според националиста дружеството е надценено – службите оценили активите в началото на 225 млн. евро, чехите искали 240, а сега се говори за 340 млн. евро. Затова и той коментира, че би желал нова процедура с директно участие на държавата.
[ad id=“236999″]
По тази линия са и законови промени, предлагани от ОП – при продажба на стратегическа инфраструктура, тя да се предлага първо на държавата, а ако все пак отиде в частни ръце, то това да става чак след разрешение от КЕВР.
[ad id=“237001″]
Веселинов подчерта, че целта не е Гинка Върбакова да бъде отказана от купуването на ЧЕЗ, а да е сигурно, че може да управлява компанията.