Categories: Бизнес

Италия направи задължителен здравния сертификат за служителите

Снимка: Giuliano Berti/Bloomberg

Италианското правителство одобри в четвъртък едни от най-строгите анти-COVID мерки в света, като направи задължително за всички служители да показват документ за ваксиниране, отрицателен тест или скорошно преболедуване, предава Ройтерс.

Новите правила ще влязат в сила от 15 октомври въз основа на новите усилия на широката коалиция на премиера Марио Драги да убеди хората да се ваксинират и да овладее разпространението на вируса в една от най-тежко пострадалите страни в света.

Служител, който не представи валиден здравен сертификат, ще бъде пускан в неплатен отпуск, но не може да бъде уволняван, съобщиха министри пред репортери, след  като кабинетът одобри мерките.

Хората, които не спазват указа и въпреки това отиват на работа, може да бъдат глобявани с между 600 и 1500 евро. Санкцията за работодателите ще бъде 400-1000 евро.

„Никъде другаде в Европа не е правено такова нещо…, поставяме се на предни позиции в международен план“, заяви министърът на държавната администрация Ренато Брунета.

Той допълни, че правителството очаква „огромно“ ускоряване на ваксинациите след обявяването на указа, така че голяма част от желаните му последици да бъдат постигнати преди действителното му влизане в сила след един месец.

Още по темата

Макар че някои страни членки на ЕС наредиха на здравните си служители да се ваксинират, никоя не е направила т. нар. „зелен сертификат“ задължителен за всички служители, което превръща Италия в тестова страна за континента.

Сертификатът първоначално беше замислен за улесняване на пътуванията в Европа, но Италия беше сред група страни, които бързо го превърнаха в изискване за хората, желаещи достъп до места като музеи, спортни зали и хранене на закрито в ресторантите.

Драги, който не присъства на днешната пресконференция, първоначално беше изправен пред съпротива от десния лидер Матео Салвини, един от основните партньори в правителството му, заради разширяването на Зеления сертификат.

Но партия Лига на Салвини е разделена по въпроса и кабинетът в крайна сметка одобри указа единодушно.

В страната има спорадични протести през последните седмици срещу нарастващия натиск за ваксиниране, но повечето политически партии и основната федерация на работодателите подкрепят хода с надеждата, че той ще предотврати нови блокади.

Синдикални лидери са по-уклончиви, като заявяват, че служителите, които отказват да се ваксинират, трябва да получават безплатни тестове, за да могат да останат на работното си място.

Правителството отхвърли това искане, но заяви, че цената на тестовете ще бъде ограничена до 15 евро за работни цели, значително под настоящата им стойност.

Италия е на второ място по смъртност от COVID-19 в Европа след Великобритания с над 130 хил. души, които са починали от заболяването от началото на пандемията през 2020 г.

Около 74% от 60-милионното население е получило най-малко една доза ваксина срещу COVID-19, а 68% са напълно ваксинирани, като данните до голяма степен съответстват на тенденцията в повечето други страни членки на ЕС.

През март Италия нареди на здравните си служители да се ваксинират или да не ходят на работа. Към момента 728 лекари не посещават работното си място, съобщи федерацията на лекарите в четвъртък. Не е ясно колко медицински сестри и санитари са отказали да се съобразят със заповедта.

Сходна мярка влезе в сила във Франция в сряда. Здравният министър Оливие Веран заяви в четвъртък, че около 3000 здравни служители са получили забрана да посещават работното си място заради отказ да се ваксинират.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv