ИТН ще поиска частично касиране на изборите. ЦИК ще налага глоби за заснетите нарушения от секциите

ИТН ще поиска частично касиране на резултатите от предсрочните парламентарни избори в новия парламент, каза лидерът на партията Слави Трифонов в неделя. Причината са появили се видеозаписи, които показват изборни измами. За целта партията ще трябва да събере подкрепата на най-малко 48 депутати.

По-рано председателката на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова каза, че комисията не може да коригира изборните резултати на база видеонаблюдение, а може само да наложи глоби. Тя добави, че единственият начин за повторно преброяване е чрез процес на оспорване.

Изборният кодекс предвижда споровете относно законността на изборите да се решават от Конституционния съд (КС). Той може да бъде сезиран от няколко институции – президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор или най-малко на една пета от народните представители.

Тези съобщения идват на фона на кадри от видеонаблюдението в секционните избирателни комисии, което на места показва изборни измами и грешно преброяване на гласовете. В четвъртък БНТ показа, че поне 28 гласа са дадени за „Величие“, но са записани погрешка на други партии. Партията остана под 4-процентния праг за влизане в Народното събрание с 3,999%.

В публикацията си от неделя Трифонов пише, че при частично касиране ще се провери гласуването в определени изборни секции, които са част от журналистически разследвания, както и в такива, където е нямало видеонаблюдение.

„За да бъде сезиран Конституционният съд, имаме нужда от 48 подписа. 18 от тях вече са подписите на народните представители от „Има такъв народ“, написа Трифонов.

Касиране на изборите вече беше поискано и от лидера на „Величие“ Ивелин Михайлов.

Предсрочните парламентарни избори от 21 октомври преминаха на фона на сигнали за изборни измами и купуване на гласове. На тях спечели ГЕРБ-СДС. В петък МВР отчете, че изборите са преминали добре.

Веднага след вота обаче стана известен и случай в Белица, където видеонаблюдението показа член на избирателна комисия да попълва празни бюлетини в полза на „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ.

Глоби за грешно броене

По-рано през деня председателката на ЦИК Камелия Нейкова също коментира изборните измами, документирани от видеонаблюдението в избирателните секции, пред БНР.

„Изборният кодекс (ИК) не дава правомощия на ЦИК за корекция на изборните резултати на база видеозаписи“, каза тя и добави, че комисията може единствено да наложи глоби.

Нейкова каза, че грешките в протоколите отчасти се дължат на масовата смяна на членове на секционни комисии в последния момент.

Ден преди изборите Районната избирателна комисия (РИК) в Благоевград предупреди, че смените могат да компрометират изборите. Според информация на БНР е имало такива смени в цялата страна.

Още проблеми с преброяването

В събота депутатът от БСП Кирил Добрев сигнализира, че 14 гласа за него в село Огняново са били отчетени за ГЕРБ.

Същевременно нов репортаж на БНТ от петък показа как в село Гърмен, благоевградско, има разминаване от 100 гласа между преброяването, показано във видеонаблюдението, и в крайния протокол. От видеото става ясно, че гласовете са за ДПС-Пеевски.

В събота служебният кабинет съобщи и че в 65 секции в страната липсват записи от камерите.

Изборите от 21 октомври не са първите, на които видеонаблюдението на броенето на гласовете показва нарушения.

На местните избори през октомври 2023 г. стана известен случай от село Малорад, Врачанско, при който членове на секционна комисия се наговарят да дописват преференции. Тогава двама души бяха задържани и им бяха повдигнати обвинения за фалшифициране на вота.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv